Most először vonnak be HIV-fertőzötteket a koronavírus elleni vakcina tesztelésébe
Bejelentette a kísérlet vezetője, hogy 2000 önkéntes részvételével szerdától fogva megkezdik az első koronavírus elleni védőoltás kísérleteket Dél-Afrikában, ami egyedülállónak tekinthető a kontinensen.
Bejelentette a kísérlet vezetője, hogy 2000 önkéntes részvételével szerdától megkezdik az első koronavírus elleni védőoltással kapcsolatos kísérleteket Dél-Afrikában, ami egyedülállónak tekinthető a kontinensen.
Sabir Madhi vakcinológus-professzor egy sajtótájékoztató keretében jelentette be, hogy az ország három legnépesebb tartományában kezdik meg a kísérleteket, amire azért is érdemes lesz extra figyelmet fordítani, mert a világon először HIV-fertőzötteket is bevonnak a kísérletekbe, első körben ötvenet.
A szóban forgó ellenanyag az AstraZeneca és az Oxfordi Egyetem közös fejlesztésű védőoltása, aminek emberi kísérleti fázisát az Egyesült Királyság mellett már az Egyesült Államokban és a különösen súlyos járványhelyzettel szembenéző Brazíliában is megkezdték már.
Dél-Afrika kettős okból is közegészségügyi vészhelyzetben találhatja magát, ugyanis a világ egyik leggyorsabb ütemében terjedő koronavírus-járványkitörésével kell szembenézniük, valamint az országnak van a legnagyobb HIV-fertőzött lakossága, ami nagyjából hétmillió betegre tehető.
A koronavírus szempontjából azért kiváltképpen veszélyes a HIV-fertőzöttség, mert utóbbi vírus az immunrendszert támadja meg a legsúlyosabban, aminek erőssége alapvetően kulcsfontosságú a koronavírus elleni harcban. A dél-afrikai közegészségügyi hatóság egyik vezetője szerint a legfontosabb jelenleg az, hogy egy olyan vakcina legyen a világban, amit már mindenütt leteszteltek, ezért is vállalták el a kísérletben való részvételt.
Ezen felül jó hírként kezelendő, hogy a dél-afrikai Aspen gyógyszergyár ígéretet tett rá, hogy 10 millió dexametazon tablettát tudnak legyártani egy hónap leforgása alatt. Mint ahogyan arról mi is beszámoltunk, a dexametazon nevű szteroid egy brit tanulmány előzetes eredményei alapján számottevően csökkenti a halálozási rátát a súlyos koronavírus-betegek körében.
Annak ellenére, hogy a járvány még mindig rohamtempóban terjed, Dél-Afrikában június 1-től megkezdték a koronavírus megfékezése érdekében hozott országos vesztegzár csillapítását. A jelenlegi adatok szerint több mint 100 000 fertőzöttet azonosítottak, akik közül közel 2000 ember lelte halálát a vírusfertőzés következtében.
Kapcsolódó hír: