50 ezret is érhet egy hamis oltási igazolás
A védettségi igazolványok bevezetésével azonnal megjelentek a csalók is, a Nemzeti Védelmi Szolgálat munkatársai számos gyanús esetet lepleztek le, az átfogó ellenőrzések szinte a teljes hazai egészségügyet érintették.
Váradi Piroska ezredes, a szolgálat vezetője az RTL Klub híradójának elmondta, hogy a leggyakoribbak a védettségi igazolványokkal kapcsolatos visszaélések voltak, 42 feljelentésből 18 erre vonatkozott. Ám a csalások tárháza nem merült ki ennyiben.
Az egyik legmegdöbbentőbb kétségtelenül annak a reumatológusnak az esete volt, aki a rendelési idők között kitette a hálapénzt elutasító prospektusokat az asztalára, azonban ahogy megkezdődött a rendelés, eltüntette azokat.
De előfordult olyan helyzet is, amikor az orvos a nővért bízta meg a pénzek beszedésével, annak érdekében, hogy a betegek tovább maradhassanak ellátásban. Többször is előfordult, hogy a szabálytalanságok elkövetésére kisebb szervezetek specializálódtak.
A bűncselekményekre páciensek és egészségügyi dolgozók bejelentései mellett a szúrópróbaszerű ellenőrzések segítettek fényt deríteni. A szövetség minden egyes bejelentést körüljár, a jogtalanságokat pedig akár az NVSZ zöld számán is lehet jelezni.
Bár korábban a hálapénz egyfajta plusz motivációt jelentett, egy évvel ezelőtt vasszigorral vezették ki az egészségügyből. Az is bűncselekményt követ el, aki adja, illetve természetesen az is, aki elfogadja azt. Aki munkavállalói oldalról bukik le, az nem csupán az állását veszíti el, de a közellátásban sem tud elhelyezkedni.