Tajvan sürgeti Kínát, fejezze be a katonai kalandozást a területén
Tetőpontjára ért a feszültség a két fél között, miután rekordszámú kínai repülő lépett be Tajvan légvédelmi körzetébe.
Tajvan elnöke azt sürgette újévi beszédében, Kína szüntesse meg katonai kalandozását a területén, mivel a két fél között évek óta tartó feszültség elérte a kritikus szintet. Tsai hangoztatta, Tajpejnek és Pekingnek is keményen meg kell dolgoznia azért, hogy békés megoldást találjanak a problémára.
Peking 2016 óta gyakorol katonai és diplomáciai nyomást Tajvanra, mióta Tsai Ing-wen hatalomra jutott, és elutasította Kína fennhatóságát a sziget felett. A feszültséget növeli, hogy az elmúlt öt hónapban többször is kínai harci gépek hatoltak be Tajvan légterébe – számolt be az Al Jazeera.
Hszi Csin-ping kínai elnök is kitért újévi beszédében a helyzetre, és kijelentette, „az anyaország teljes újraegyesítése az emberek közös törekvése” Kínában és Tajvanon egyaránt. Egy szóvivő azt is hozzátette, készen állnak a békés egyesítésre, Tajvan függetlenségre törekvése azonban csak szakadékba taszítja a szigetet, és mély katasztrófát idéz elő.
Peking az elmúlt években fokozta erőfeszítéseit, hogy elszigetelje Tajvant a nemzetközi porondon. Provokációnak tekinti a sziget függetlenségének minden formális kinyilvánítását, és többször is következményekkel fenyegette azokat az országokat, amelyek támogatják Tajpejt az önrendelkezésben.
Tajvan figyelemmel kíséri a helyzetet, és növekvő aggodalommal tölti el az emberi jogok és szólásszabadság alakulása Hongkongban. Újévi beszédében Tsai úgy fogalmazott, „Ragaszkodni fogunk szuverenitásunkhoz, támogatjuk a szabadság és demokrácia eszméit, megvédjük területünket és nemzetünk biztonságát, valamint fenntartjuk a békét és stabilitást az indo-csendes-óceáni térségben”.