Az omikron a tüdő helyett a légutakat célozza meg
Egy friss kutatás eredményei szerint az omikron sokkal inkább a légutakat célozza meg a tüdő helyett.
Az Egyesült Királyságban végett tanulmány megállapította, hogy a korábbi variánsokkal ellentétben az omikron nem tüdőt, hanem a légutakat támadja meg. A Cambridge Institute of Therapeutic Immunology and Infectious Disease tanulmánya arra a következtetésre jutott, hogy a vírus tüskefehérjéjének mutációi lehetővé teszik, hogy az omikron kikerülje az antitesteket, ezzel csökkentve a vírus tüdőben történő szaporodását.
A tanulmányban a kutatók megjegyzik, e megfigyelések rávilágítanak arra, hogy az omikron olyan immunelkerülő tulajdonságokra tett szert, melyek nagyban különböznek a korábbi variánsokétól. Ravi Gupta professzor szerint pozitív felfedezés, hogy az omikron nem a tüdőt támadja, azonban egyben aggodalomra ad okot, mivel a légutakat támadva sokkal gyorsabban képes terjedni az emberek között.
Kutatók szerint az omikron veszélye elsősorban nem abban rejlik, hogy súlyos megbetegedést okoz, hanem abban, hogy például a deltánál hetvenszer gyorsabban terjed, a legfrissebb esetszámok pedig ugyanezt bizonyítják világszerte. A tanulmány szerint az omikron szélsebes terjedése a jövőben sokkal szigorúbb korlátozásokat vonhat maga után a megugró esetszámok miatt – írja a Sky News.