Haszonnövényeket kímélő, korszakalkotó gyomirtó robottechnológiát mutattak be
A gyomirtó szerek nem csupán a környezetre károsak, de az őket használó gazdáknak is plusz kiadást jelentenek. Itt jön a képbe a Greeneye szelektív permetező rendszere, amely állítólag csak akkor juttat ki gyomirtót a környezetbe, ha detektálja őket.
A Greeneye Technology izraeli agrártechnológiai vállalat által kifejlesztett rendszer egy sor lefelé irányuló kameramodulból áll, amelyeket egy harmadik fél által gyártott gyomirtó szórószerkezetre szereltek fel. A permetezőt traktorral lehet vontatni, vagy egy külön erre a célra szolgáló járműbe lehet beépíteni.
Mindkét esetben, miközben a permetezőgép akár 25 km/óra sebességgel halad a szántóföldeken, a Greeneye mesterséges intelligencia alapú számítógépes látórendszere képes különbséget tenni a modulok alatt elhaladó haszonnövények és gyomok között.
Amikor az AI gyomot észlel, a növény fölött lévő szórófej aktiválódik, hogy gyomirtószerrel locsolja le azt, amíg azonban egyetlen gyomnövényt sem detektál, addig nem kerül sor a herbicid kijuttatására.
A gazdálkodók általában a teljes szántóföldet permetezik, hogy a gyomokat – bárhol is legyenek – irtani tudják. Ez gyakorlatban azt jelenti, hogy sokkal több herbicidet használnak, mint amennyire szükség lenne, mintha csak azokat a területeket permeteznék, ahol nagyobb számban fordulnak elő a káros növények.
A vállalat szerint a Greeneye képes a növénykultúrák megszámlálására, az egyes gyomfajok azonosítására, valamint a növények betegségeinek vagy tápanyaggal kapcsolatos hiányosságainak azonosítására is, ezenfelül számítógépes térképeket is létre tud hozni, amelyek megmutatják az egyes szántóföldek problémás területeit.
A Greeneye rendszer kereskedelmi forgalomba kerülése idén októberben kezdődött Izraelben, és a tervek szerint a jövő év elején az amerikai közép-nyugaton is korlátozott példányszámban megjelenhet a piacon, míg a szélesebb körű elérhetőség 2023-ban várható.