Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Koronavírus – az oltáson kívül maga a fertőzés is árthat a szívnek

A covid-fertőzés olyan légzőszervi betegség, amit a Sars-CoV-2 vírus vált ki, és rengeteg komplikációt okozhat.

...svg content...Twenty20
Egészség/Életmód
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Az Új Szó hírportálnak adott interjújában Havránek Enikő kardiológus elmondta, a fertőzés legfőképpen a  tüdőt érinti, de megtámadhatja bármely szervet és ennek következtében nagyon különböző a betegség klinikai képe és lefolyása. Az eddig ismert adatok világosan mutatják, hogy a fertőzés hat a szív- és érrendszerre is:

Például ha a vírus megtámadja a szívizomzatot, szívizomgyulladás (myokarditis) alakulhat ki, vagy ha a szívburkot károsítja, szívburokgyulladás (perikarditis) következtében a szívburokban folyadék gyülemlik fel, ami gátolja a szív normális működését. Sok esetben a koronavírus-fertőzés leküzdése után vérrögképződési zavarok lépnek fel, aminek következtében például agyi stroke (agyi érkatasztrófa, szélütés), szívinfarktus és tüdőembólia alakul ki.” Soron kívül Kigyulladt egy orosz utasszállító repülőgép a landolást követően Törökországban (videó)

A vírusfertőzések lefolyásának súlyossága korral és társult betegségekkel párhuzamosan fokozódhat, ezen felül negatív szerepet játszik a dohányzás is.

A gyulladás okozta szívizom-károsodás következtében legyengül a szív, ami szívelégtelenséghez vezethet, vagy a károsodás szívritmuszavarban mutatkozik meg. Ha a koronáriaerek a fertőzés hatására beszűkülnek vagy elzáródnak, ez szívinfarktushoz vezethet, vagy például az agyba vezető artéria elzáródása szélütést okozhat. Hasonló mechanizmus alapján tüdőembólia alakulhat ki.

A Covid-19-fertőzéssel összefüggő szívkárosodás mechanizmusai még mindig nem világosak és tisztázottak teljesen. Azt viszont tudjuk, hogy nagyon fontos szerepe van például annak, hogy a tüdőfertőzés miatt nem jut elég oxigén a szívizomba, és ezzel károsodnak a szívsejtek. A láz és a gyulladás fokozhatja a pulzust, a vér oxigénigényét, ronthatja a szervek vérellátását és vérrögképződést indíthat el” – tette hozzá a szakorvos.

A szervezet súlyos, úgynevezett citokin vihar formájában gyulladással reagál a fertőzés gyors előrehaladására. A citokin vihar az immunrendszer túl heves gyulladásos reakciója, amely szervi elégtelenséghez, végül a szervezet teljes összeomlásához vezethet – magyarázta Havránek Enikő.