Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

90 százalékos hatékonysággal bír a Pfizer új gyógyszere a vírussal szemben

Az amerikai gyártó új gyógyszere csaknem 90 százalékkal csökkentheti a súlyos megbetegedés kockázatát a magas rizikócsoportba tartozó betegeknél – a készítmény Paxlovid néven kerül majd forgalomba.

...svg content...A Pfizer amerikai gyógyszergyártó társaság által közreadott dátummegjelölés nélküli kép a cég koronavírus elleni pirulájáról. A Pfizer 2021. november 16-i közleménye szerint a vállalat megállapodást kötött arról, hogy a koronavírus ellen kifejlesztett, szájon át szedhetõ gyógyszerének gyártását engedélyezi a világ 95 országában, és így az emberiség 53 százaléka férhet majd közvetlenül a pirulához. A közlemény szerint a Paxlovid pirula gyártási licencét átadja az ENSZ által támogatott, genfi központú gyógyszerszabadalmi alapnak, a Medicines Patent Poolnak (MPP), amely azután továbbítja az engedélyezést gyógyszergyáraknak. MTI/AP/Pfizer/Thomas Hansmann
Orvostudomány

Szabó Kata

Szerkesztő

A vizsgálati eredmények szerint a gyógyszer 89 százalékkal képes csökkenteni a kórházi kezelés és a halálozás kockázatát azoknál a betegeknél, akik a tünetek megjelenésétől számított három napon, vagy annál rövidebb időn belül kapták a gyógyszert – írja a Spiegel.

A vizsgálat mintegy 2250 önkéntes adatait tartalmazta; a Sars-CoV-2 vírussal fertőzött és a Pfizer gyógyszerét kapó vizsgálati résztvevők közül senki sem halt meg. A kontrollcsoportban, amelynek tagjai placebót szedtek, tizenkét haláleset történt. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

Az új gyógyszert kombinált készítményként alkalmazzák: a Pfizer Nirmatrelvir nevű tablettáját a Ritonavirrel együtt kell szedni – röviddel a tünetek megjelenése után, tizenkét óránként, öt napon át. A két nirmatrelvir és egy ritonavir-tablettából álló kezelés Paxlovid néven lesz kapható. A ritonavir jelenleg egyebek mellett a HIV-fertőzések terápiájában használatos.

Az adatokat már továbbították az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala felé (FDA) is, a sürgősségi jóváhagyás iránti kérelem pedig már folyamatban van. A legújabb laboratóriumi vizsgálatok azt is jelezték, hogy a gyógyszer megőrzi hatékonyságát az omikron variánssal való megfertőződés esetén is.

A Pfizer egy második klinikai vizsgálatból származó, előzetes eredményt is közölt. Ezek azt mutatták, hogy a gyógyszerrel való kezelés a 600 felnőttből álló, már meglévő betegségekkel vagy speciális egészségügyi feltételekkel nem rendelkező csoportban is képes volt mintegy 70 százalékkal csökkenteni a kórházi kezelések számát.

„Hihetetlenül sok megmentett életről és megelőzött kórházi kezelésről beszélünk. És természetesen drasztikusan csökkenthetjük a vírus terjedését, ha a fertőzés után gyorsan alkalmazzuk ezt a gyógyszert”

– mondta Mikael Dolsten, a Pfizer kutatási részlegének vezetője.

Szijjártó Péter is nagyon aggódik: azonnal békét kell kötni

Szijjártó Péter magyar külügyminiszter szerint annyira súlyos már a helyzet Ukrajnában, hogy azonnal békét kell kötni.