Puccs a Fehér Házban? Ezek lettek volna Donald Trump tervei a választás megfordítására
Donald Trump körül mindig történik valami, és ez a folytatásban sem lesz másképp.
Trump gyakorlatilag az első pillanattól kezdve jelezte, hogy nem fogadja el a vereséget és választási csalás történt a kárára, ezt azonban nem sikerült bizonyítania, ezért maradtak az eredmények és új elnöke lett az Egyesült Államoknak.
Donald Trump azonban tovább hergelte a saját híveit, amely végül január 6-án a Capitolium-ostromába torkollott, amikor is a feldühödött Trump-szavazók megrohamozták a törvényhozás épületét, több ember életét követelve.
Jelenleg is zajlanak a vizsgálatok az eset kapcsán, a Kongresszus külön bizottságot állított fel a Capitolium-ostromának vizsgálatára. Ennek kapcsán került elő egy titkos, 36 oldalas PowerPoint prezentáció, amelyet Mark Meadows, Trump korábbi kabinetfőnöke készített.
Ez a prezentáció pedig most kiszivárgott a sajtó felé, amelyből kiderült, hogy több forgatókönyvet is előkészítettek Trumpék a választási vereség esetére, amelyek de facto puccsal értek fel. A lehetséges opciókról az Independent készített egy összeállítást.
Az egyik ötlet szerint Trump és csapata arra hivatkoztak volna, hogy külső beavatkozás történt a választásba, amelyet Kína hajtott végre az elektronikus szavazógépek manipulálásával nyolc olyan államban, amely billegőnek számít.
Arizona, Georgia, Michigan, Minnesota, Nevada, Pennsylvania, Új-Mexikó és Wisconsin esetében hivatkoztak volna kínai beavatkozásra. A tervek szerint ezt követően nemzeti vészhelyzetet hirdettek volna, semmissé teszik az elektronikus szavazás eredményeit és felkérték volna a törvényhozást, hogy álljanak elő egy alkotmányosan is elfogadható megoldással.
A második opció az lett volna, hogy országosan követelik, hogy számlálják újra a szavazatokat speciális körülmények között. Ezen forgatókönyv aktiválása esetében a Nemzeti Gárda szakosodott egységei végezték volna a számlálást egy olyan „vezetőszámláló” felügyelete alatt, amelyet maga az elnök jelölt volna ki. Ezen esetben a Belbiztonsági Minisztérium aktiválta volna a különleges logisztikai mozgósítási opcióit, hogy le lehessen ezt bonyolítani.
A harmadik terv szerint Mike Pence alelnökre bízták volna a demokrata győzelem megakadályozását, például azáltal, hogy a szavazók döntése ellenére republikánus elektorokat ültet le a demokraták helyett olyan államokban, ahol választási csalásra hivatkoznak. Pencenek még azt is javasolták volna, hogy egy-az-egyben utasítsa el azokat az elektorokat, ahol a feltételezések szerint választási csalás történt.
Mike Pence végül minden ilyen törekvést elutasított, az alkotmányosság és a választás tisztasága lebegett előtte és nem az, hogy Trump maradjon hatalmon. Donald Trump éppen ezért azzal vádolta meg, hogy hátba szúrta őt Pence és elárulta az alkotmányosságot, amiért megtagadta a billegő államokban történt választási „furcsaságokat”.
Egyelőre azonban fontos kiemelni, hogy egyetlen sajtótermék sem tudta hitelesíteni a PowerPoint forrását, ezért kétséget kizáróan nem lehet kijelenteni, hogy azt valóban Meadows készítette volna, vagy valóban így akarták volna elcsalni a választásokat Trumpék.