Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Újabb ország vásárolt be F-35-ös vadászgépekből

9.4 milliárd dollár, vagyis bő 300 milliárd forint értékben vásárolt F-35 vadászgépeket Finnország az amerikai Lockheed Martintól.

...svg content...Az egyik gép amerikai pilótája kiszáll fülkéjébõl két F-35-ös amerikai gyártmányú harci repülõgép földet érésekor a dél-izrael Beér-Seva közelében lévõ Nevatim légi támaszponton 2016. december 12-én. Ez elsõ két Izraelbe érkezett lopakodó F-35-ös gép az ötven közül, amelyeket Izrael vásárol a Lockheed Martin amerikai társaságtól. (MTI/EPA/Jim Hollander)
Európa
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

A finn kormány bejelentése szerint ki akarják cserélni az elöregedő F/A-18-as vadászrepülőiket, ezért 64 darab F-35-t fognak vásárolni az amerikai hadiipari óriástól – írja a Reuters. A Lockheed Martin egy nyílt tenderen nyerte el ezt a lehetőséget, ahol a svéd Saab, az amerikai Boeing, a francia Deassault és a brit BAE Systems is megmérettette magát.

A finnek számítása szerint a gépek megvásárlása, valamint a Lockheed által 2030-ig történő folyamatos karbantartása 9.4 milliárd dollár körüli összegbe fog kerüli. Ehhez fog hozzájönni egy további 777 milliós beruházás, amelynek kereteiben a hangárokat és a többi felszerelést korszerűsítik. Soron kívül Nagyar Márton a romániai életszínvonalról: „A románok sehol nincsenek hozzánk képest”

Antti Kaikkonen, Finnország védelmi minisztere közölte, hogy ha a katonai teljesítményt nézzük, akkor az F-35-ösök azok, amik a leginkább megfelelnek a finn légierő igényeinek. Ők lettek ezzel a tizennegyedik ország, amely bevásárol a Lockheed Martin gépeiből, amelyeket 2027-től kezdenek üzembe helyezni.

A katonai repülőgyártó vállalatok már 2015 óta küzdöttek egymással, hogy sikerüljön Finnországgal üzletet kötni, amikor a védelmi minisztérium bejelentette, hogy új vadászgépek után néznek. Akkor még a Horneteket kezdték el kivezetni a flottából, amit még 1992-ben vásároltak a most a Boeing részét képező McDonnell Douglastől.

Finnország ezzel a döntésével pedig megerősíti a katonai együttműködését az Egyesült Államokkal, valamint további északi szövetségeseivel, mint Norvégia, akikkel gyakran szoktak közös hadgyakorlatokat tartani.

Norvégiával ellentétben Finnország egyébként nem a NATO tagja, viszont erős szövetséget kötöttek az észak-atlanti katonai szervvel és a fegyverzetüket is a NATO-standardekhez hangolták. A Lockheed Martin örömmel fogadta a finnek döntését, míg a francia Dassault szerint sajnálatos, hogy Európában nem a kontinens, hanem az amerikaiak hadiiparát preferálják.

Nagy Mártont idegesíti, amikor a reptér visszavásárlását kritizálják

Nagy Márton nagyon is elégedett a Liszt Ferenc Repülőtér visszavásárlásával, amit aranytartaléknak is tart.