Közel 10 000 km/h-val haladó hiperszonikus rakétát fejleszt Kína
Állítólag a kínai kutatók a NASA által kukába dobott egyik tervből indultak ki, amely alapján megalkotják a szuperfegyvert.
Úgy tudni, az amerikai űrügynökség egyik tudósa még két évtizede dobta kukába az ötletet, a kínai kutatócsapat viszont látott benne potenciált. A tervezés során pedig egy érdekes megoldást alkalmaznak, ami nem jellemző a hiperszonikus fegyverekre.
A legtöbb hiperszonikus fegyverben ugyanis a szerkezet „mellkasához” helyezik el a motort, a kísérleti fázisban lévő fegyver esetében azonban két különböző motor hajtaná a hangsebesség ötszörösére – írja a South China Morning Post alapján a brit sajtó.
Az eredeti terveket még a kilencvenes években alkotta meg Ming Han Tang, aki akkoriban a NASA hiperszonikus programjának főmérnöke volt. A Boeing Mantra X-47C nevet kapó szuperfegyver ötletét azonban lesöpörték, mert a kormány túl drágának találta.
Kína azonban mindenképpen az élre akar törni a fegyverkezési versenyben, ezért ők nem ismerik azt a kifejezést, hogy túl drága. A kommunista rezsim mindenkinek meg akarja mutatni, hogy az ő fegyvereik a legjobbak.
A Csiangszu tartománybeli Nancsing Egyetem professzori csapata ezért úgy döntött, megalkotnak egy prototípust Tang tervei alapján. A kínai tudósok abban egyetértettek, hogy ez az új design már csak azért is lehet hasznos, mert új tudást adhat a hiperszonikus repülők és motorok fejlesztéséről.
Kína már így is jelentős sikereket ért el a hiperszonikus fegyverkezés terén, ugyanis augusztusban sikeresen tesztelték az egyik, egyébként nukleáris kapacitásokkal is rendelkező rakétájukat, ami jelentősen ráijesztett az Egyesült Államokra.