Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

ÉLŐ

Clouds
Budapest 21
Dollár
355,71 Ft
Euró
386,98 Ft
Font
451,92 Ft
Bitcoin
67,232 $

Ha az állatok is elkapják a fertőzést, újabb variánsok jelenhetnek meg a jövőben

Alapvetően ritkán fordul elő, hogy egy emberi betegség átterjedjen az állatokra is, a koronavírus esetében azonban már történt pár megerősített eset.

...svg content...Fotó: Unsplash/Andriyko Podilnyk
Egészség/Életmód

Borbély Fanni

Szerkesztő

Ez azonban azzal a veszéllyel fenyeget, hogy ha az állatokra is átterjed koronavírus-fertőzés, úgy újabb variánsok alakulhatnak ki. A jelenséget Állatorvosi és Biomedicinális Tudományok Főiskolájának interdiszciplináris (több tudományágat vagy szakterületet átfogó és ötvöző irányzat) csapata elemezte.

Az NDTV azt írja, a csoport szisztematikusan elemezte a macskák, kutyák, vadászgörények és hörcsögök megfertőződése után kialakult mutációkat, az erről készült tanulmányt pedig a Nemzeti Tudományos Akadémia hivatalos folyóiratában tették közzé. Megállapításaik szerint a háziállatok és a vadon élő állatok esetében előforduló fertőzések mind arra engednek következtetni, hogy a fajok közötti átvitel megvalósult. Soron kívül Ezek a legnépszerűbb hazai úti célok a pünkösdi hosszú hétvégén

Mindez azért is meglepő, mert a legtöbb vírus esetében kifejezetten ritka annak az esélye, hogy emberről állatra terjedhet a betegség. A házi macskák és a vadon élő macskák vizsgálatára a szakértők létrehoztak egy tesztet is, mellyel megállapítható, hogy az állat elkapta-e a fertőzést.

Az eredmények alapján a vírus genomszekvenciájában rengeteg variáns jelent meg, a szakértők pedig azt vették észre, hogy minden egyes szekvenálási lépésnél újabb és újabb mutációk alakultak ki. A tanulmány kezdetén egy 2020 elején izolált vírusmintát elemeztek, melynek során olyan mutációkat figyeltek meg, melyek azóta végigsöpörtek az emberi populáción, mint az alfa, a béta és a delta variáns.

A kutatócsoport megállapítása szerint a fajok közötti átvitel lehetséges, sőt, egy kísérletben miután emberi vírus fertőzött meg egy macskát, az átadta egy másik macskának a fertőzést, és már ebben az esetben is új mutációk alakultak ki. Amennyiben a kutatócsoport a jövőben további adatokat gyűjt a fajok közti átvitelről, rövidesen kiderülhet, hogy mire számíthatunk a jövőben a járvány kapcsán.

Klopp megerősítette, a Liverpool az utolsó klubja Angliában

Szoboszlai Dominik edzője nem fog más csapatot irányítani Angliában, és azt mondja, hosszú szünetre megy.