Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

A kötelező koronavírus elleni oltás lesz a jövő?

Egyre több országban teszik kötelezővé világszerte az oltást, illetve szankciókat vezetnek be az oltatlanok ellen, miközben az Európai Bizottság elnöke is felvetette a kötelező oltás lehetőségét.

...svg content...Fotó: MTI/Rosta Tibor
Külföld
Author image

Fazekas Kiara Barbara

Szerkesztő

A Portfolio a Bloomsberg alapján készített egy összeállítást arról, hogy mely országok hol tartanak a kérdésben.

Görögország pár napja rukkolt elő a bejelentéssel, hogy a 60 év feletti oltatlanoknak havonta 100 euró bírságot kell fizetniük, ezt a pénzt pedig az állam a kórházak fejlesztésére fordítja. Ennek apropója, hogy a 580 ezer oltatlan idős közül csak 60 ezren vették fel a vakcinát novemberben.

Ausztria az elsők között tette kötelezővé az oltást, miközben nagyon szigorú lezárást rendeltek el december közepéig, még az oltottak számára is. A terv az, hogy aki februárig nem veszi fel az oltást, azt megbüntetik 7200 euróra.

Finnországban nem tették kötelezővé az oltási igazolást a vendéglátásban, azonban azoknak a bároknak és éttermeknek, amelyek nem kérik, délután 5 órakor be kell zárniuk. A skandináv ország ezzel a lépéssel próbálja ösztönözni a lakosait, hogy oltassák be magukat.

Spanyolország a beutazás terén szigorított: megtiltotta a belépést az Egyesült Királyságból az oltatlanok számára, a felnőttek esetében már oltási igazolást kérnek. A brit hatóságok szerint védettségi igazolásként csak az oltást fogadják el, a betegségen való átesést nem.

Szlovákiában jutalmat kapnak a 60 év felettiek, akik felveszik a vakcinát, mégpedig 500 eurós utalványként. Ezeket a már korábban beoltottaknak is postázzák, és éttermekben, szállodákban használhatják fel.

Szingapúrban az egészségügyi rendszer kapcsán hoztak döntést, azt, hogy aki nem oltatja be magát, annak magának, saját zsebből kell fizetnie az ellátást, ha megfertőződik a Coviddal. Az egészségügyi minisztérium megbecsülte, akik az intenzívre kerülhetnek, akár 25 ezer dollárt is kiadhatnak a kezelésre.

Litvániában 16 év felett korlátozzák az oltatlanokat, akik több nyilvános helyre, például éttermekbe, bevásárlóközpontokba, mozikba is csak védettségi igazolvánnyal léphetnek be. December közepétől érkezik az újabb szigorítás: a 16 éves korhatárt lecsökkentik 12-re. Emellett a kormány 100 eurót ad azoknak a 75 év felettieknek, akik március végéig felveszik az oltást.

Az Egyesült Államokban kötelező lesz az oltás vagy a rendszeres teszt az 100 főnél nagyobb létszámú cégek dolgozóinak. Az intézkedés nem váltott ki nagy ellenérzést, ugyanis egy októberi felmérés szerint mindössze az oltatlan munkavállalók 5 százaléka mondana fel a kötelező oltás bevezetése esetén.

Ukrajnában kötelező fizetés nélküli szabadságra küldik a nem beoltott kormányzati dolgozókat és alkalmazottakat, valamint az éttermek, bevásárlóközpontok és edzőtermek dolgozóinak kötelezővé tették az oltást, ellenkező esetben nem nyithatnak ki, a közösségi közlekedés pedig csak az oltottak számára igénybe vehető.

Szentkirályi Alexandra éjszakára bezáratná az aluljárókat

A Fidesz fővárosi frakcióvezetője tarthatatlannak tartja az ottani állapotokat, ezért a budapesti aluljárók lezárását javasolja éjszakára.