Megkezdték Antarktisz legidősebb jégrétegének mélyfúrását
Hamarosan megkezdődnek az erőfeszítések egy olyan jégréteg fúrására a déli félteke leghidegebb kontinensén, melynek segítségével 1,5 millió évre visszanyúló klímaadatokat rögzíthetnek.
A BBC hírportál értesülései szerint egy európai kutatócsapat az Antarktisz legmagasabban fekvő pontján állítja fel eszköztárát és felszereléseit a több mint négy évig tartó művelethez. A projekt célja, hogy egy körülbelül három kilométer hosszú, fagyott hó-, jég-, talaj- és kőzetrétegből álló hengert emeljenek ki a kontines alól.
A tudósok abban reménykednek, hogy az ominózus jégfuratnak köszönhetően bizonyítást nyerhetnek azok a hipotézisek, amelyeket a Föld jégkorszakainak váltakozására állítottak fel az elmúlt évtizedekben.
A Beyond Epica névre keresztelt projektet az előzetes tervek szerint a Little Dome C-nél, az olasz-francia Concordia állomástól nagyjából 40 kilométerre, a keleti antarktiszi fennsíkon található területen fogják véghez vinni, ahol még nyáron sem emelkedik a hőmérő higanyszála -35 Celsius-fok fölé.
Mivel az Antarktisz mély jege apró légbuborékokat tartalmaz, ezért a parányi gázcseppek lényegében közvetlen képet festenek arról, pontosan milyen éghajlati viszonyok uralkodtak a Földön több százezer, akár több millió esztendővel ezelőtt.
A kutatók a felszínre hozott furatban lévő gázbuborékok révén meg tudják majd állapítani a szén-dioxid és más gázmolekulák pontos koncentrációját, ezáltal lemodellezhetik, hogyan nézhetett ki az Antarktisz a jégkorszak előtt.