Internetes összeesküvés-elméletek szítják a holland tüntetéseket
Hollandiában egy éven belül ez már a második ilyen nagyobb zavargás volt, miután az emberek egy része dezinformációk alapján tájékozódik a koronavírus-járványról.
Egy 50 éves oltásellenes létrehozott egy Facebook-csoportot, ahol 10 ezer követőt szerzett és november 19-re, Rotterdamba egy tüntetésre invitálta oltásellenes társait, a tüntetés azonban erőszakba torkollott.
A csoportot a Facebook nem rég eltávolította a platformról a közösségi alapelvek megsértése miatt, azonban még mindig komoly aggodalmat kelt a szakértők körében, ugyanis a csoport nem csupán a lakosságra, de a parlament egyes tagjaira is hatással volt.
A munkanélküli, korábbi informatikus Ricardo Pronk szerint a vakcinák mind „gyilkolásra készült fegyverek”, és hűen vallja a QAnon összeesküvés-csoport narratíváját is. A legriasztóbb azonban az Pronk történetében, hogy bár nyíltan oltásellenes, sőt, embereket akar meggyőzni a saját igazáról, mégis közölte, hogy nem fogja vállalni a felelősséget az agresszióba torkollott tüntetésekért.
A zavargások során ugyanis öt embert lelőttek, amikor a rendőrség kénytelen volt tüzet nyitni Rotterdamban az agresszív tüntetőkre, majd további három napig tartott a káosz, és az egész országban elterjedtek a hasonló megmozdulások. A kijárási tilalom idején a közösségi médiát elsősorban arra használták az oltásellenesek, hogy dezinformációt terjesszenek a koronavírus-járványról.
Egy szomorú statisztika is tartozik az oltásellenesekhez, ugyanis csak a Facebookon, a dezinformációkat terjesztő 125 megfigyelt csoport követőinek száma fél év leforgása alatt 63 százalékkal nőtt, így ezek a csoportok jelenleg 789 ezer tagot számlálnak a 17 milliós lakosságú országban.
Fontos megjegyezni, hogy ezek a csoportok általában nem szólítják fel a tagokat erőszakra, de ha erőszakos cselekmény történik, azt is elfogadják megoldásként – de a felelősséget természetesen egyik esetben sem vállalják.
(AFP)