Zacher: A kétszer oltottak is kórházba kerülhetnek, ha „lejár” a védettségük
Zacher Gábor a Klasszis Klub vendégeként többek között a kormány járvánnyal kapcsolatos kommunikációjáról, az egészségügy jelenlegi állapotáról és a delta variáns okozta tünetekről beszélt.
Zacher Gábor toxikológus, a hatvani kórház főorvosa a Klasszis Klub vendégeként arról beszélt, hogy úgy véli, sajnálatos tény, hogy az ismét erősen meredeken felfelé ívelő járványgörbe ellenére a kormányzati koronavírus-portál nem egészségügyi információkkal, hanem 60-70 százalékban politikai tartalmakkal van tele.
A főorvos úgy érzi, “kommunikációs bakiról” van szó, és egyetért Jakab Ferenc virológussal abban, hogy “komoly bizalmi válság van jelen”. “Ugyanis amikor Orbán Viktor azt mondta, aki megbetegszik, meg is gyógyítjuk, akkor kérdés, hogy a 30 ezer elhunyttal hogyan számol el? Itt ugyanis sokakban felmerülhet, hogy ezt az ígéretet az egészségügy volt képtelen betartani, pedig nem erről van szó” – fogalmazott Zacher az mfor.hu beszámolója szerint.
Arra a kérdésre, hogy mekkora a baj, elmondta, hogy még nem tartunk ott, ahol a koronavírus-járvány harmadik hullámában, de erősen közelítünk felé. A toxikológus szerint még tolerálható a helyzet, sok a lélegeztetőgép, van elég gyógyszer és védőfelszerelés is, viszont az kérdés, hogy “humánerőforrással mennyire bírja a szakma”.
Zacher elmondta, hogy a tiszta intenzív osztály – ahová például infarktussal vagy koponyasérüléssel kerülnek be a páciensek – és a Covid-intenzív együttműködése nagyon nagy kihívást jelent.
A szakértő arról is beszél, hogy a hatvani kórház Covid-osztályán ápolt betegek 85 százaléka oltatlan, és az oltottak között vannak olyanok, akiknek “lejárt” a védettsége, mert már rég kapta meg a második dózis oltóanyagot, ezért is fontos a harmadik oltás, vagyis az emlékeztető vakcina felvétele.
Zacher Gábor beszélt arról is, hogy kié a felelősség, ha valamely vakcina oltási szövődményeket vált ki. A toxikológus erről már Dobson Szabolccsal is beszélgetett korábban, most pedig önmagát megismételve elmondta, hogy az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) által jóváhagyott oltóanyagok esetében a forgalmazó vállalja a felelősséget, a kínai és az orosz fejlesztésű védőoltások esetében azonban már más a helyzet.
A delta variáns okozta tünetekkel kapcsolatban elmondta, hogy az eredeti kórokozóhoz képest a Magyarországon is uralkodó változatnak lerövidült a lappangási ideje, akár már két nap után jelentkezhetnek a betegség első jelei. Újdonságnak számít a makacs kötőhártyagyulladás is, valamint az, hogy a fiatalabbak közül is többek kerülnek kórházba.
Zacher az egészségügy jelenlegi állapotával kapcsolatban elmondta, hogy jóval rutinosabbak már a dolgozók, a rendszer, és megvan a gyakorlatuk az elvezénylésekben, osztályok összevonásában, halasztható műtétek felfüggesztésében is. Elmondta, hogy nagyobb kórházakban ez valamivel könnyebb, mint a kisebb intézményekben, ahol ezeket nehezebb megoldani.
A munkaerőhiány azonban problémát jelent. Összevetésképpen: a magyar lakosság csupán 2 százaléka dolgozik az egészségügyi és szociális szektorban, míg az skandináv országokban ez az arány 10-12 százalék.