Galgóczi: Kiszámíthatatlan, kinél produkál súlyos tüneteket a vírus
Általánosságban elmondható, hogy az idősebbek és a cukorbetegségben szenvedők körében várhatóan súlyosabb lefolyású a megbetegedés, de a fiatalabbak esetében sem kizárt.
Galgóczi Ágnes, az Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) járványügyi főosztályvezetője az M1 Híradójának vendégeként arról beszélt, hogy az elmúlt hetekben lassú, de emelkedő tendenciát mutatott a szennyvíz koronavírus-koncentrációja.
A szakember azt is elmondta, hogy a fertőzöttek korcsoportos megoszlásában nem történt érdemi változás tavaly ősz óta: még mindig a 40-49 évesek és az 50-59 évesek köréből kerül ki a legtöbb fertőzött, vagyis a munkaképes korú lakosság körében terjed a vírus a legjobban.
Galgóczi felhívta a figyelmet a koronavírus elleni védőoltás harmadik dózisának felvételére. Azt mondta, hogy azt javasolják mindenkinek, hogy 4-6 hónappal a vakcina felvétele után már éljenek az emlékeztető dózis beadásának lehetőségével, hiszen így fenntartható a magas ellenanyagszint és elkerülhető a koronavírus okozta megbetegedés súlyosabb lefolyása.
Az NNK járványügyi főosztályvezetője az M1 műsorában elmondta: nagyon kiszámíthatatlan, hogy kinél milyen, mennyire súlyos tüneteket fog okozni a koronavírus. Általánosságban elmondható, hogy az idősebbek és a cukorbetegségben szenvedők körében várhatóan súlyosabb lefolyású a megbetegedés.
Kásler Miklós emberi erőforrások minisztere az Életközelben című műsorban nemrég arról beszélt, hogy a cukorbetegség rendkívüli rizikót jelent a koronavírussal kapcsolatban. Magyarországon az emberek 8 százaléka szenved ebben a betegségben, ugyanakkor a miniszter szerint a Covid-19 halálos áldozatainak 33 százaléka cukorbeteg volt.
Galgóczi hangsúlyozta azonban, hogy a 30-as és 40-es korosztály esetén is előfordulhat a súlyos lefolyású megbetegedés, ezért is bír különös fontossággal a védőoltás – írja a Portfolio.
A főosztályvezető felhívta rá a figyelmet, hogy nagyon fontos, hogy akik légúti betegség tüneteit észlelik magukon, mindenképpen maradjanak otthon és ne menjenek közösségbe. Ha ez azonban még elkerülhetetlen, mindenképp tartsák be a járványügyi szabályokat: viseljenek maszkot, fertőtlenítsék vagy mossák meg gyakran kezeiket, és ügyeljenek a köhögési és tüsszentési etikettre.
Az immunrendszer egészséges működéséhez hozzájárul a megfelelő és kiegyensúlyozott táplálkozás és az egészséges életmód. Korábban itt írtunk arról, hogyan tudunk segíteni leginkább a szervezetünkön a megfelelő immunrendszer érdekében.