Meglepő helyen gyűrűzött be a válság, veszélyben a könyvek
A koronavírus-járvány mentén kialakult gazdasági válság a világ legtöbb szektorát érinti, egy-kettőre ugyanakkor nem gondolnánk.
Ez érzékelhető a könyvgyártás, átfogóan a könyvipar terén, ahol azért alakult ki komolyabb válság, mert nincs elegendő papír. Az elnyúlt szállítási idők és az emelkedő árak miatt pedig az ünnepi időszakban, ami a legforgalmasabb a könyviparnak, komoly gondok lehetnek.
A könyvipar ellátási láncának válságát 2021 elejére lehet visszavezetni, év elején alakult ki ugyanis az egyre bénítóbb papírhiány. A készletek kifogyását számos tényező befolyásolta, köztük a fapép hiánya, ami a papírgyártás egyik alapja.
A fapép hiánya pedig egyértelműen a járvány gazdasági hatásai miatt alakult ki, mivel kevesebb fát vágtak ki a pandémia kitörése óta, így a papírgyártás lelassult – adta hírül a svájci RTS. Arra a kevés rendelkezésre álló fapépre pedig hatalmas a verseny.
A papírgyártást ugyanis egyértelműen kihívta a kartondobozok gyártása, ami a járvány alatt felpörgő online vásárlások miatti szállítmányozás terén elengedhetetlen eszköz, az online áruházak elképesztő mennyiségű kartondobozt használnak fel egyetlen év alatt.
További befolyásoló tényezőnek tekinthető még az egyéb nyersanyagok hiánya, a globális kamionsofőr-hiány és a kikötői munkások hiánya is, amelyek miatt pedig a globális szállítmányozás vált kifejezetten nehézkessé.
Ez a nyomás pedig ugyan az RTS szerint elsősorban Franciaországot és Svájcot érinti, de minden országban érzékelni lehet ennek hatását. A papír és a szállítmányozás árának növekedését ugyanis a fogyasztók is vastagon meg fogják érezni.
A helyzetben pedig a legsúlyosabban a kisebb kiadók érintettek, amelyeknek egyébként is mérsékelt a forgalmuk. A papírrendeléseket ugyanis első körben mindig a nagy kiadók kapják meg, így a kisebbek hoppon maradnak.