Részecskegyorsítót szeretnének építeni a Holdra
A meglehetősen futurisztikus ötlet egy fizikus PhD hallgató fejéből pattant ki.
A meglehetősen futurisztikus ötlet egy fizikus PhD hallgató fejéből pattant ki.
Talán nem meglepő, hogy a magas energialeadással járó kísérletekhez tervezett részecskegyorsítók megépítése rettenetesen bonyolult folyamat.
Nikolai Zaitsev, aki azon kívül, hogy fizikából készíti éppen doktori disszertációját, egy Innovaest nevű pénzügyi tanácsadói céget vezet. A tudóspalánta nemrég azzal az ötlettel állt elő, miszerint a Holdon tökéletes körülményeket lehetne kialakítani a hadronütköztetőhöz hasonló szerkezetek megalkotásához – számolt be róla a Live Science magazin.
Egy részecskeütköztető Holdra való telepítése rendkívül nehéz feladat lenne, bár ha sikerrel járnának, azzal előrelendíthetnék a kvantummechanika tudományát. Bolygónk hűséges követőjének felszínén kiváló természeti viszonyok vannak ahhoz, hogy ezeket a kísérleteket megvalósítsák.
Zaitsev szerint a részecskék felgyorsításához nélkülözhetetlen szupravezetőknek kedvező extrém alacsony hőmérsékletek mellett a vákuumhatást szintén előnyösebb előállítani a Holdon.
A fizikus a jövőben azt sem tartja kizártnak, hogy a Holdat egy hatalmas sugárfegyverré alakítsák, amelyet a Földre céloznának. Mivel a szürke égitesten nem fordul elő az árapály-jelenség, ezért létre lehetne hozni egy olyan állomást rajta, amely állandó kozmikus sugárzást vagy akár a sötét anyaggal kapcsolatba hozható neutrínókat lövell a bolygónk irányába.
Bár az összes terv egyelőre elméleti síkon van tartva, a tudósok a jövőben akár ezekkel a módszerekkel kutathatják majd galaxisunk és a világegyetem származását, valamint titkait és rejtélyeit.
Kapcsolódó hír: