COP26: Ausztrália kihátrált a szénmegállapodásból, más megoldást keresnek
Canberra kijelentette, hogy inkább új technológiákat fejlesztenének ahelyett, hogy „teljes iparágakat irtanak ki a gazdaságból”.
Az ENSZ által szervezett COP26 klímavédelmi találkozó során fontos megállapodást kötöttek a legnagyobb hatalmak, ugyanis többen megígérték, hogy a 2030-as évekig legkésőbb kivezetik a gazdaságból a szénalapú energiatermelést.
A megállapodás értelmében a 2030-as évekig a fejlett országoknak, a 2040-es évekig pedig a fejlődő országoknak kell kivezetni a szenet a gazdaságból. Ehhez a világ legnagyobb 20 szénnagyhatalmából öten is csatlakoztak: Dél-Korea, Indonézia, Vietnam, Lengyelország és Ukrajna is.
Országok egy másik csoportja, többek között az Egyesült Államok, Kanada és Nagy-Britannia egy másik megállapodást írtak alá, melynek értelmében jövő év végétől nem fognak többet tengerentúli szén-, olaj- és földgázprojektekbe beruházni.
Ausztrália, Kína, Japán és India azonban egyik megállapodást sem írta alá, holott nekik is jelentős széniparuk van – írja a The Guardian. Ez pedig jóformán magának a COP26-nak a szellemiségét köpi szembe, ugyanis az egyik fő cél az volt, hogy a „szenet átadják a múltnak”.
Angus Taylor, Ausztrália környezetvédelmi minisztere kijelentette, hogy a kormány nem fog „teljes iparágakat kiirtani a gazdaságból”, hanem inkább alacsony árú és alacsony károsanyag-kibocsátású technológiák támogatásán dolgoznak.
Richie Merzian korábbi ausztrál klímadiplomata azonban mindenkit megnyugtatott, hogy Ausztráliára is vonatkoznak a szénmegállapodások a jövőben, már csak azért is, mert az országos számos partnere ki fogja vezetni a gazdaságából a szenet.