Ha a G20-csúcson nem találnak megoldást a globális vakcinaelosztásra, nagyon hosszú lesz a világjárvány
A G20-országok a világ népességének 62 százalékát képviselik, de a világ koronavírus elleni vakcináinak 82 százalékát használták fel, míg az alacsony jövedelmű országokban élőknek mindössze 3,1 százaléka kapott legalább egy adagot.
A civil társadalmi csoportok arra figyelmeztettek, hogy ha a hétvégi G20-csúcstalálkozón nem sikerül kezelni a vakcinákkal kapcsolatos globális egyenlőtlenségeket, az meghosszabbíthatja a világjárványt.
A People’s Vaccine Alliance, amely több mint 75 szervezet – köztük az Oxfam, az Amnesty International és a Global Justice Now – koalíciója, sürgette a G20-ak vezetőit, hogy a szellemi tulajdonjogokról való lemondással és a diagnosztikai, kezelési és vakcinatechnológiák megosztásával oldják fel a globális ellátási hiányt.
Arra is felszólítják a vezetőket, hogy gyakoroljanak nyomást az Egyesült Királyságra és Németországra a vita lezárása érdekében, mondván, hogy ez lehetővé tenné az Egészségügyi Világszervezet által jóváhagyott valamennyi biztonságos gyártó számára az oltások előállítását.
Anna Marriot, a People’s Vaccine Alliance politikai vezetője kifejtette, hogy „itt az ideje cselekedni”, és a vezetők „nem hallgathatnak el”.
Tamaryn Nelson, az Amnesty International egészséghez való joggal foglalkozó tanácsadója elmondta:
Hozzátette, hogy a felesleges oltóanyaggal rendelkező országoknak most azonnal újra kell osztaniuk azokat, a gyógyszeripari vállalatoknak pedig „meg kell osztaniuk egymással a globális termelés növeléséhez szükséges know-how-t”. A G20-országok tisztviselői a vasárnap kezdődő COP26 elnevezésű ENSZ éghajlatváltozási csúcstalálkozót megelőzően Rómában találkoznak.
(Sky News)