Berobbant az alkoholfogyasztás a lezárások alatt, megnőttek a májtranszplantációs várólisták
A koronavírus terjedésének megfékezésére életbe léptetett zárlatok következtében egyre többen nyúltak alkoholhoz, melynek hatására a májátültetéses esetek száma is az egekbe szökött.
A JAMA Network Open tudományos folyóiratban publikált tanulmányból kiderült, a májtranszplantációs várólistákon a koronavírus-járvány kitörése óta közel 50 százalékkal több páciens található, ami összefüggésben állhat azzal, hogy a zárlat miatt súlyosbodott az alkoholfogyasztás mértéke a lakosság körében.
Nem csupán az átültetéses esetek, hanem az alkoholhoz köthető májgyulladásos páciensek száma is exponenciális növekedést mutatott, ez pedig arra enged következtetni, hogy rengetegen csúsztak bele az alkoholizmusba.
Az alkoholos májkárosodás (zsírmáj) akkor alakul ki, amikor valaki hosszú távon, rendszeresen fogyaszt tömény mennyiségű és koncentrációjú alkoholt, illetve ha rövid idő alatt iszik meg több liternyi szeszes italt.
Az őszi és téli lezárások a lelki egészségre rendkívül negatív hatással voltak, hiszen azon túl, hogy az időjárás is szürkévé és borússá változik, az emberek is hajlamosabbak a depresszióra, valamint az intenzívebb szorongásra, ezeket a neurózisaikat pedig szinte minden esetben alkohollal oldották fel.
A koronavírus önmagában tehát nem felel a helyzet súlyosbodásáért, sokkal inkább a politikusokat kellene felelősségre vonni, akik szakmaiatlan, indokolatlan és diktatúrákban megszokott eszközökkel akartak megálljt parancsolni egy olyan kórokozónak, ami így is, úgy is szétterjedt volna.