Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
361,70 Ft
Euró
389,12 Ft
Font
452,54 Ft
Bitcoin
63,092 $

A WHO 23 milliárd dolláros tervet készített a járvány elleni harcra

A COVAX eddig mintegy 400 millió adag vakcinát szállított több mint 140 országba.

Fotó: Unsplash/Martin Sanchez
Külföld

Borbély Fanni

Szerkesztő

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) és más segélyszervezetek csütörtökön felhívást intéztek a világ 20 legnagyobb gazdaságának vezetőihez, hogy finanszírozzanak egy 23,4 milliárd dolláros amerikai tervet, amelynek célja, hogy a vakcinákat, teszteket és gyógyszereket eljuttassák a szegényebb országokba a következő évben.

Az ambiciózus terv 2022 szeptemberéig vázolja fel az eszközökhöz való hozzáférés gyorsító programjának (ACT-A) stratégiáját, amely várhatóan magában foglalja a Merck által gyártott, szájon át szedhető kísérleti vírusellenes tabletta alkalmazását az enyhe és közepesen súlyos esetek kezelésére. Soron kívül 400 fős küldöttséggel érkezik a kínai elnök, aki miatt a légteret is lezárhatják

Ha a tablettát a szabályozó hatóságok jóváhagyják, a költség akár 10 dollár is lehet kúránként – áll a tervben, összhangban a Reuters által e hónap elején szemlézett dokumentumtervezettel.

„A kérelem 23,4 milliárd dollárra szól. Ez egy tisztességes összeg, de ha összevetjük a világgazdaságnak a világjárvány által okozott károkkal is, akkor nem igazán olyan sok”

– mondta Carl Bildt, a WHO ACT-A különmegbízottja egy előzetes tájékoztatón.

A kérés a világ legnagyobb gazdag és feltörekvő gazdaságait tömörítő G20-as csoport vezetőinek hétvégi találkozója előtt érkezett. Az egyenlő, 7 milliárd dolláros költségvetést a vakcinákra és a diagnosztikai tesztekre, további 5,9 milliárd dollárt az egészségügyi rendszerek fejlesztésére és 3,5 milliárd dollárt a kezelésekre, többek között vírusellenes szerekre, kortikoszteroidokra és orvosi oxigénre irányozták elő.

„A COVAX, az ACT-A oltóanyagokkal foglalkozó részlege mintegy 400 millió adagot szállított több mint 140 alacsony és közepes jövedelmű országba, ahol az oltási arány továbbra is alacsony. Tudjuk, hogy körülbelül 30 olyan ország van, amely kizárólag a COVAX-tól függ, nincs más oltóanyagforrásuk”

– mondta Soumya Swaminathan, a WHO vezető kutatója.

A CBC azt írja, mintegy 82 ország valószínűleg nem éri el a WHO által az év végére kitűzött globális célt, a 40 százalékos átoltottságot, de néhányuknak sikerülhet, ha megindul az utánpótlás.

Dráma Párizsban, a PSG kiesésével döntős a Dortmund a Bajnokok Ligájában

Eldőlt, melyik csapat jutott be elsőként a Bajnokok Ligája döntőjébe a PSG és a Dortmund közül.

Az USA után olasz egyetemekre is átgyűrűztek a palesztin-párti tüntetések

Azt követően, hogy az Egyesült Államokban már hetek óta jelentős palesztin-párti megmozdulások zajlanak a különböző egyetemeken, a jelenség az olaszországi felsőoktatási intézményekre is átterjedt.