A pápa radikális változásokat szeretne a glasgow-i klímacsúcson
Ferenc pápa a BBC számára exkluzívan rögzített üzenetében felszólította a jövő héten Glasgow-ban az ENSZ klímakonferenciáján találkozó világ vezetőit, hogy adjanak „hatékony választ“ a környezeti vészhelyzetre, és „konkrét reményt“ a jövő generációinak.
A pápa a Vatikánból a BBC Radio 4 „Gondolatok a napra“ című műsorában beszélt a válságokról, köztük a Covid-19 világjárványról, a klímaváltozásról és a gazdasági nehézségekről, és arra sürgette a világot, hogy előrelátással és radikális döntésekkel reagáljon rájuk, hogy ne „pazarolja el a lehetőségeket“, amelyeket a jelenlegi kihívások jelentenek.
Felidézte „a világunkért való közös felelősségvállalás megújításának szükségességét“, hozzátéve, hogy „mindannyian – bárki és bárhol is legyünk – kivehetjük a részünket a klímaváltozás példátlan fenyegetésére és közös otthonunk pusztulására adott kollektív válaszunk megváltoztatásában“.
A pápa később Joe Biden amerikai elnökkel találkozik a Vatikánban. Biden belföldi éghajlat-politikája továbbra is függőben van, miután pártja elhalasztotta a kiadási terveiről szóló szavazást.
Az üzenet emlékeztet arra, hogy Ferenc egész pápasága alatt nagy hangsúlyt fektetett a környezetvédelemre.
Beszédeiben gyakran felidézte az éghajlati válságot, 2015-ben pedig Laudato Si’ címmel enciklikát, azaz pápai dokumentumot adott ki, amely a témára összpontosít. A Közös otthonunk gondozásáról alcímet viselő szövegben elítélte a környezetpusztítást, hangsúlyozta az enyhítő intézkedések szükségességét, és egyértelműen elismerte, hogy a klímaváltozást nagyrészt ember okozta.