Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

ÉLŐ

Clouds
Budapest 21
Dollár
354,92 Ft
Euró
385,81 Ft
Font
451,24 Ft
Bitcoin
70,883 $

Megjelentek a cégek által elrendelhető kötelező oltás részletei

Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a csütörtöki kormányinfó során jelentette be, hogy a cégeknek lehetőséget biztosítanak, hogy kötelezővé tegyék a koronavírus-vakcina felvételét.

...svg content...Nyíregyháza, 2021. október 28. Beoltanak egy nõt az amerikai Johnson & Johnson leányvállalata, a Janssen egyadagos koronavírus elleni vakcinájával a Jósa András Oktatókórházban kialakított oltóponton Nyíregyházán 2021. október 28-án. MTI/Balázs Attila
Belföld

Nagy Noel

Szerkesztő

Ekkor még csak ennyit jelentette be a miniszter, hogy megteremtik a lehetőséget, sok munkáltató és munkavállaló viszont várta, hogy mik lesznek ennek pontos részletei. Csütörtök estére pedig meg is jelent az erről szóló kormányrendelet.

A kormányrendelet rögtön deklarálja, hogy a cégek és vállalkozások jogot kapnak, hogy a dolgozók biztonsága érdekében előírhatják a SARS-CoV-2 koronavírus elleni védőoltás felvételét, feltételként szabhatják a munkavégzéshez – írja a Privátbankár. Soron kívül Újabb megrázó információk láttak napvilágot a halálos verőcei hajóbalesetről

Fontos megjegyezni, hogy ez a kormányrendelet külön a magánszektor szereplőire vonatkozik, az állami és önkormányzati dolgozókra külön rendeletet készítenek. A rendelet kijelenti, hogy „az egészség megóvása érdekében, a munkahely és a munkakör sajátosságaira is figyelemmel” lehet előírni az oltás felvételét.

A kormányrendelet természetesen engedélyezi a munkavállalóknak, hogy abban az esetben nem kötelező felvenniük az oltást, ha az egészségügyi indokból nem javasolt. Itt jön azonban a csavar: ehhez orvosi szakvéleményt is fel kell mutatni.

A szakvéleményre vonatkozóan a kormányrendelet előírja, hogy a munkavállaló kezdeményezésére a munkáltatója szerint illetékes foglalkozás-egészségügyi szolgálat szakorvosa, annak hiányában az alkalmasságot elbíráló orvosa végzi el és csak ennek hiányában állíthatja ki a dolgozó háziorvosa.

A munkáltatónak azt is előírják, hogy meg kell szabnia egy határidőt a dolgozók számára, ha úgy dönt, hogy kötelezővé teszi az oltást: egydózisos oltóanyag esetén a védőoltás, kétdózisos oltóanyag esetén az első dózis tekintetében legalább 45 napot kell biztosítani. A másik oltás esetében viszont már az orvos által előírt időpontokat kell követni.

A munkáltatónak elektronikus úton vagy papíralapon kell tájékoztatnia a dolgozókat a kötelezővé tételről, a tájékoztatási kötelezettsége pedig minden lényeges adatra kiterjed, így a határidőkre és a jogkövetkezményekre is.

A dolgozónak személyi igazolvánnyal, védettségi igazolvánnyal, uniós digitális Covid-igazolvánnyal vagy applikációval kell igazolni az oltás felvételét. Amennyiben a dolgozó nem veszi fel az oltást, a munkáltató egy évig terjedően fizetés nélküli szabadságra küldheti.

Ha a foglalkoztatott az egy év alatt sem veszi az oltást, illetve az őt felmentő szakvéleményt nem mutatta be, akkor a munkáltató felmentéssel, illetve felmondással azonnali hatállyal elbocsáthatja. Ezt persze részletesen meg kell indokolni, megjelölve a jogkövetkezményt.

A kormányrendelet előírása szerint a munkáltatónak azonnali hatállyal meg kell szüntetnie a fizetés nélküli szabadságot, amint felvette a dolgozó a vakcinát, valamint kiemelik, hogy amennyiben megszűnik az oltás alóli mentessége, őt is kötelezhetik a felvételre.

Lázár János: Magyarország nem akar pusztán „leányvállalat” lenni

Ehelyett „szuverén ország akar maradni, amely érdekvezérelt módon működik együtt a gazdasági partnereivel”.