Kiderült, mennyit kell fizetnünk a háziorvosoknál
A Magyar Orvosi Kamara elkészítette azon ellátások díjtáblázatát, amelyeket nem támogat az állam.
A háziorvosi ellátást 1992-ben privatizálták, így az alapellátást gyakorlatilag a magánszektor biztosítja. Gyakran maguknak a háziorvosoknak sincs „magánorvosi tudatuk”, hiába dolgoznak vállalkozóként, inkább kényszervállalkozóként aposztrofáljak magukat – mondta a Világgazdaságnak adott interjújában Nagy Ákos, a Magyar Orvosi Kamara (MOK) elnöke.
A nemrégiben kidolgozott háziorvosi díjtáblázat azokra a beavatkozásokra vonatkozik, amelyeket a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) nem támogat, és hatóságilag sincs meghatározva az áruk.
Főként azoknál a pácienseknél alkalmazhatják az alapellátásban részt vevő orvosok a díjakat, akik barna taj-számmal rendelkeznek, tehát érvénytelen a tajkártyájuk, vagy külföldön élnek, de magyarországi tartózkodásuk során az alapellátást igénylik.
A díjtáblázatban meghatározott díjtételek minimum és maximum díjakat tartalmaznak a csendesen fogyó 6500 háziorvos és házi gyermekorvos számára, aki jelenleg Magyarországon praktizál.
A legalacsonyabb díjtétel 2550 forint, a legmagasabb pedig 13 250 forint – a díjakról a háziorvosoknál kifüggesztett táblázatból lehet tájékozódni.