Tanulmány: a maszkviselés még a távolságtartásnál is hatékonyabb
Egy új tanulmány szerint azokban a járványgócokban, ahol kötelezővé tették bizonyos helyeken a koronavírus terjedésének megfékezését szolgáló arcmaszkokat, több tízezer fertőzést sikerült megelőzni
Egy új tanulmány szerint azokban a járványgócokban, ahol kötelezővé tették bizonyos helyeken a koronavírus terjedésének megfékezését szolgáló arcmaszkokat, több tízezer fertőzést sikerült megelőzni – írja a Straits Times.
Az amerikai PNAS nevű szaklapban publikált tanulmány feltételezései szerint a maszkviselés a sokszor halálos kimenetelű vírus terjedésének visszaszorítása tekintetében hatékonyabbnak bizonyult, mint a gyakran elsődlegesnek tekintett közösségi távolságtartás, és a vezetők által elrendelt kijárási korlátozások.
A kutatók két súlyos epicentrum adatait vették alapul: egyrészt New York városát, másrészt Észak-Olaszországot. Az elvégzett kalkulációk alapján Olaszországban április 6-tól körülbelül 78 000 megbetegedést, míg New Yorkban április 17-től 66 000 fertőzést kerültek el a maszkviselésnek köszönhetően.
Csak New Yorkot tekintve a maszkhordás kötelezővé tételét követően naponta 3%-kal csökkent az új megbetegedések száma, míg az ország többi részeiben továbbra is növekedő tendencia volt tapasztalható. Szemléltetésképpen: a távolságtartás, az izoláció és a higiéniára való folytonos felhívás ezt megelőzően is érvényben volt a két vizsgált járványgócnál.
Természetesen ezek az intézkedések is rendkívül fontosak, hogy közvetlen kontaktussal ne terjedjen tovább a vírus, viszont a levegőben történő terjedés elé csak a maszkviselés szab gátat. Ez alapján a kutatók is azt jelzik, a koronavírus-fertőzés kialakulása kapcsán a légi terjedés domináns, ezért továbbra is fontos a szájat és orrot eltakaró maszk viselete.
Kapcsolódó hír: