Pályaelhagyásra kényszeríti a tanárokat az alacsony fizetés
Katasztrofális a magyar pedagógusok helyzete, a fizetésük gyakran olyan gyenge, hogy másodállást kell vállalniuk, rosszabb esetben pedig a szakmájukat is elhagyják.
A G7 tanári fizetésekről szóló riportjában egy kezdő tanárt szólaltattak meg, aki nettó 165 ezer forintot keres, amiből csak úgy tud megélni, hogy szüleivel él, miközben az egyetemi ösztöndíjából feléli a megtakarítását.
Több ismerőse ezt nem vállalta, inkább visszautasította az ösztöndíjat, és ő is azt tervezi, hogy ezután külföldön szedi össze magam anyagilag, ha kell, takarításból.
Ma Magyarországon minden pályakezdő tanár bruttó 219 ezer forintot kereshet az állami oktatásban, függetlenül attól, hogy csak érettségije, főiskolai diplomája vagy egyetemi diplomája van.
A felkeresett tanár leghamarabb három év és a minősítő vizsga után válhat gyakornokból valódi pedagógussá, ekkor a fizetése már bruttó 243 ezer forintra emelkedhet, ami pontosan annyi, mint a szakmunkás minimálbér, vagyis a garantált bérminimum.
Ha a pedagógusnak csupán főiskolai végzettsége lenne, a “Pedagógus I.” kategóriába lépve mintegy három évvel pályája elkezdése után a fizetése 420 forinttal emelkedne, vagyis további 3-4 évig a garantált bérminimummal lenne azonos.