Ausztrália pénzt ajánl fel az áldozatoknak, hogy elhagyhassák erőszakos partnereiket
Az ausztrál kormány egyszeri kifizetéseket ajánl fel az áldozatoknak, hogy segítsen az erőszakos kapcsolatokból való kilépésben.
Keddtől az áldozatok 5000 ausztrál dollár (1,6 millió forint) összegű kifizetést igényelhetnek, amely készpénzt és közvetlen kifizetéseket tartalmaz olyan kiadásokra, mint például az iskolai tandíj. A programban minden nem képviselője részt vehet, a kormányzati adatok szerint azonban várhatóan a nők teszik majd ki a kérelmezők többségét egy olyan országban, ahol minden kilencedik napon meggyilkol egy nőt a partnere.
Bár a kifizetést a jogvédők üdvözölték, egyesek szerint nem kezeli a családon belüli erőszak alapvető okait Ausztráliában. Mary Crooks, a Victorian Women’s Trust ügyvezető igazgatója szerint az országnak szélesebb körű vitát kell folytatnia a „férfias” kultúráról, amely a férfiakat helyezi a család élére, valamint a legtöbb kormányzati és vállalati pozícióba. Azt is elmondta, hogy fel kell tenni a kérdést, hogy miért éppen a nőket kényszerítik arra, hogy elhagyják a családi otthont.
Ausztrália nagyon rosszul teljesít a nemek közötti egyenlőség nemzetközi rangsorában, ami hozzájárulhat az egyenlőtlen hatalmi dinamikához a kapcsolatokban, és a nőket gazdaságilag kiszolgáltatottá teheti. A Világgazdasági Fórum 2021-es Globális nemek közötti egyenlőtlenségi jelentésében Ausztrália az 50. helyen áll – jóval az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság, Franciaország és Új-Zéland mögött.
A 13,4 százalékos ausztrál nemek közötti bérszakadék rekordalacsony – közölte a kormány a nők májusi költségvetési nyilatkozatában, amikor elkötelezte magát a szakadék további áthidalása mellett. A számok azonban azt mutatják, hogy a világjárvány tovább rontotta a gazdasági egyenlőtlenségeket Ausztráliában, mivel a helyi zárlatok idején több nő veszítette el állását, mint férfi.
Sok országhoz hasonlóan a világjárvány a családon belüli erőszak növekedéséhez vezetett. A kormány szerint azon nők kétharmada, akik a világjárvány idején fizikai vagy szexuális erőszakot tapasztaltak jelenlegi vagy volt partnerük részéről, azt állította, hogy az erőszak a válság idején kezdődött vagy fokozódott. A zárlatok sok nőt megakadályoztak abban, hogy elhagyják a bántalmazó kapcsolatokat – és most, hogy a korlátozások enyhülnek, a lakhatási boom, amely megnövelte a bérleti díjakat, még nehezebbé tette ezt.