Közép-európai szinten is aggasztó a magyar nyugdíjasok helyzete
Az időskorú magyarok nyugdíjának értékválsága a 2015 és 2019 közötti állapotokhoz képest is romló tendenciát mutat.
A G7 elemzéséből kiderült, az Eurostat adatai szerint vásárlóerő-paritáson mérve az átlagnyugdíj értéke európai összehasonlításban Magyarországon viszonylag alacsony, mindössze hét olyan uniós tagállam (és még további három unión kívüli, de az Eurostat által elemzett ország) van, ahol a helyi árszínvonal mellett a magyarországinál is kevesebbet érnek az átlagnyugdíjak.
Mindez azt jelenti, hogy a posztszocialista államok között a magyar idősek helyzete ugyan nem átlagon aluli, azonban a többi európai országhoz, köztük a nyugatiakhoz képest számottevő a lemaradás.
Ausztriában például az átlagnyugdíj vásárlóerővel kiigazított értéke a magyarországinak több mint két és félszerese, azonban a szomszédos országénál csak Luxemburgban, illetve az unión kívüli Izlandon van nagyobb vásárlóereje a juttatásoknak.
A visegrádi országok között nagy átrendezősek történtek, a nyugdíjak vásárlóereje viszont szinte stagnált. A térségben a legjobb helyzetben a lengyel idősek vannak, Magyarországhoz képest 2010-ben harminc, 2018-ban már negyven százalékkal jobb megélhetésre számíthattak.