Azért nem találtunk még földönkívülieket, mert az emberiség az élet elpusztítására van ítélve
ET valószínűleg azért nem kopogtatott még nálunk, mivel jól tudja, hogy az emberi populáció sorsa alapból meg van pecsételve.
ET valószínűleg azért nem kopogtatott még nálunk, mivel jól tudja, hogy az emberi populáció sorsa alapból meg van pecsételve.
A Los Alamos Kutatóközpont fizikusai 1950-ben éppen az atombomba-programon dolgoztak, mikor az egyik ebédszünetben a földönkívüliekről kezdtek el beszélgetni. A spontán tárgyalás végén arra a következtetésre jutottak, hogy eddig azért nem találkozhattunk más bolygórendszerekből származó intelligens életformákkal, mert az univerzumban rendkívül ritkának számítanak.
Az olasz Enrico Fermi olyannyira részletesen belemerült a témába, hogy felállította az azóta elhíresült Fermi-paradoxon elméletét, miszerint a földön kívüli civilizáció létezésének valószínűsége az ilyen civilizációk létezésére utaló bizonyítékok hiánya miatt rendkívül ellentmondásos.
Ha az élet a bolygónkon nem egyedülálló és a világűr végtelen, akkor nagyon magas annak az esélye, hogy tele van intelligens élőlényekkel. Ha mindez így van, akkor szintén nagy a valószínűsége annak, hogy valamelyikük eljuthatott arra a szintre, hogy képes legyen intergalaktikus utazásokra és már régen meglátogatott volna minket. Ezek közül azonban egyik sem történt meg, viszont az ellenkezőjét sem tudjuk bizonyítani.
A megrögzött ufóhívőket és földönkívüli-rajongókat azonban nem lehet meggyőzni, mivel temérdek példával tudnak szolgálni a kétkedőknek. Hiába derült ki sok égi objektumról, hogy valójában természetes jelenségekről, esetleg emberi kéz által készített szerkezetekről volt szó, a válasz mindig ugyanaz: ET lát minket, tudja, hogy itt vagyunk, de nem szeretne beavatkozni az életünkbe, csak figyel minket.
Az orosz Nemzeti Elektrotechnikai Egyetem kutatója, Alexander Berezin most egy vadonatúj hipotézissel állt elő, ami Fermi feltételezéseire épül. Mi van, ha a földönkívüliek léteznek, de azért nem találkoztunk még velük, mert tudják, hogy elpusztítanánk őket.
Az új elmélet szerint nem az a kérdés, hogy létezik-e ET vagy sem, hanem hogy képesek vagyunk-e velük felvenni a kapcsolatot és érzékelni őket. Ha végtelen a világegyetem, akkor végtelen intelligens életforma alakult ki benne, melyek közül végtelen civilizáció képes csillagközi utazásokra, így végtelenszer látogathatták volna meg a Földünket.
Berezin teóriája megmagyarázhatja tehát, miért nem láthattuk eddig őket – egyrészt félhetnek attól, hogy a kontaktus után káosz alakulhat ki, mely során önmagunkat is kipusztíthatjuk, másrészt elég okosak lehetnek ahhoz, hogy tudják, értelmetlen lenne megbolygatniuk az emberiség eddig megalkotott világnézeteit.
Korábban Stephen Hawking arra figyelmeztetett, hogy a földönkívüliekkel való találkozás nem biztos, hogy békés kimenetellel zárulhat, ugyanis ET egészen biztosan nem azért hagyta el a galaxisát, hogy partnereket keressen magának, éppen ellenkezőleg – elfogyhattak az anyabolygójukon vagy a bolygórendszerükben lévő nyersanyagok és új forrás után nézhetnek.
Berezin szerint a mesterséges intelligencia szintén potenciális veszélyeket rejt magában, a földönkívüliek lehet előre tudják, micsoda gondokat okozhat ez, így csendben vannak és figyelik, hogyan tesszük tönkre a környezetünket.
Kapcsolódó hír: