Megszületett a megállapodás a globális minimumadóról
A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) pénteken bejelentette, hogy megszületett a megállapodás a globális minimum társasági adóról.
A fejlett országok egy csoportja megállapodott abban, hogy 15 százalékban fogják meghatározni a globális társasági adót kulcsát, amely főként az olyan, alacsony társasági adóval rendelkező országokat befolyásolja, mint Magyarország vagy Írország.
Az OECD bejelentése szerint 136 ország területére sikerült megkötni a megállapodás, amely a világgazdaság 90 százalékát adja. Mint fogalmaztak, ezzel akár 125 milliárd dollár további adóbevételhez lehet majd jutni.
A CNBC beszámolója szerint azzal sikerült áttörést elérni, hogy finomítottak a javaslat eredeti szövegén, így például kikötötték, hogy nem fogják a jövőben sem megemelni a szóban forgó 15 százalékos adókulcsot.
Azt is kikötötték, hogy ez elsősorban a multinacionális vállalatokat és a nagyvállalatokat érinti, akik hajlamosak a profitok adóparadicsomokban történő parkoltatására. A kisvállalkozásokra ez nem fog kiterjedni, ami például Írországot is meggyőzte.
Magyarország hosszabb ideje szkeptikus volt a globális társasági minimumadó ötletével, azonban a magyar kormányt is sikerült meggyőzni azzal, hogy nem azonnal fogják implementálni a megállapodást, hanem elnyújtott periódusban.
A tervek szerint már 2023-tól elindítanák a globális társasági adót jogszabályba öntését, ezért az egyes országok törvényhozói előtt most komoly munka áll, hogy ennek a jogi hátterét sikerüljön megteremteni.