Feltámadófélben a magyar kiskereskedelem, beállhat a normalitás a piacon?
Hónapokon keresztül stagnált a kiskereskedelem Magyarországon, augusztusban azonban mintha helyre rázódott volna.
A KSH friss adatai szerint augusztusban az előző hónaphoz képest ugyanis bővülni tudott a volumenindex.
Miközben a gazdaság számos szektora már elérte a válság előtti kibocsátási szintet, és a második negyedében a GDP szintje is meghaladta a covid előttit, a kiskereskedelmi forgalom érdemi lemaradást mutat – olvasható a Portfolio hírportál elemzésében.
A KSH közleményéből kiderült, a kiskereskedelem forgalmának volumene naptárhatástól megtisztítva 4,1%-kal nőtt az előző év azonos időszakihoz képest: augusztusban az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben 1,7, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 7,8, az üzemanyag-kiskereskedelemben 2,3%-kal nőtt az értékesítés naptárhatástól megtisztított volumene az előző év azonos időszakihoz viszonyítva.
Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben a forgalom volumene 1,7%-kal növekedett. Az élelmiszer-kiskereskedelem 74%-át adó élelmiszer jellegű vegyes üzletek értékesítési volumene 3%-kal nőtt, míg az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzleteké 2,5%-kal csökkent.
A nem élelmiszer-kiskereskedelem forgalma összességében 7,8%-kal bővült. Az eladások volumene a textil-, ruházati és lábbeliüzletekben 20, a használtcikk-üzletekben 13, a gyógyszer-, gyógyászatitermék-, illatszerüzletekben 6,7, az iparcikk jellegű vegyes üzletekben 5,5, a könyv-, számítástechnika-, egyéb iparcikk-üzletekben 1,2%-kal emelkedett. A forgalom volumene 4,4%-kal kisebb lett a bútor-, műszakicikk-üzletekben.
Mindezeken felül az árucikkek széles körére kiterjedő, a kereskedelmi forgalomból 7,8 százalékkal részesedő csomagküldő és internetes kiskereskedelem volumene 21 százalékkal bővült.