Tovább folytatódik a Facebook-botrány: a szenátus előtt tálal ki a volt alkalmazott
Egy volt Facebook-alkalmazott, aki azzal vádolta meg a vállalatot, hogy a profitot a biztonság elé helyezte, Washingtonba viszi elkeserítő vádjait, az amerikai szenátorok előtt tesz tanúvallomást.
A 37 éves Frances Haugen vasárnap jelentkezett mint a Wall Street Journalban megjelent számos káros jelentés mögött álló informátor, amellyel további politikai nyomást gyakorolt a technológiai óriáscégre. Haugen a elmondta, hogy a Facebook számára a pénzszerzés volt az elsődleges, nem pedig az, hogy a köz érdekében tegyen jót.
Haugen várhatóan elmondja majd a törvényhozóknak, hogy a Facebookot kevés felügyelet kíséri, és sürgetni fogja a kongresszust, hogy tegyen lépéseket. „Amíg a Facebook a sötétben működik, addig senkinek sem tartozik elszámolással. És továbbra is olyan döntéseket fog hozni, amelyek a közjó ellen irányulnak“ – írta írásos tanúvallomásában.
Haugent az amerikai szenátus kereskedelmi albizottsága elé hívták tanúskodni a vállalat termékei által a gyerekekre jelentett kockázatokról. A törvényhozók a meghallgatást a Wall Street Journal egy Haugen dokumentumain alapuló cikkére reagálva hívták össze, amely szerint a Facebook tisztában volt azzal, hogy Instagram alkalmazásuk milyen károkat okoz a tinédzserek mentális egészségében és jólétében.
Haugen azzal fog érvelni, hogy a Facebook zárt felépítése azt jelenti, hogy nincs felügyelete, még a saját felügyelőbizottságában sem, egy olyan szabályozó csoporttól, amelyet 2020-ban hoztak létre, hogy a Facebook vállalati vezetésétől független döntéseket hozzon.
Richard Blumenthal demokrata párti szenátor, akinek a bizottsága a keddi meghallgatást tartja, elmondta, hogy a törvényhozók Haugent a 2020-as elnökválasztással kapcsolatos megjegyzéseiről is kérdezni fogják – írta a The Guardian.
Haugen korábban azt állította, hogy Joe Biden választási győzelmét követően a Facebook idő előtt visszaállította a régi algoritmusokat, amelyek mindenekelőtt az elkötelezettséget értékelték, és ez a lépés szerinte hozzájárult a január 6-i, a Capitolium elleni támadáshoz, az ő szemében ez a demokrácia elárulásának számít.
A választásokat követően a Facebook feloszlatta a polgári integritásért felelős csapatát is, egy olyan csoportot, amely a politikai választásokkal kapcsolatos kérdésekkel foglalkozott világszerte, és amelyben Haugen is dolgozott. A Facebook közölte, hogy a csapat feladatait szétosztották a vállalaton belül.
Haugen 2019-ben csatlakozott a Facebookhoz a polgári integritás csapat termékmenedzsereként, miután több mint egy évtizedet dolgozott a technológiai iparban, többek között a Pinterestnél és a Google-nél.
Pénteken a vállalat politikai és közügyekért felelős alelnöke, Nick Clegg levélben fordult a Facebook alkalmazottaihoz Haugen nyilvános szereplése előtt. „A közösségi média nagy hatással volt a társadalomra az elmúlt években, és a Facebook gyakran az a hely, ahol ennek a vitának nagy része lejátszódik“ – írta. „De a rendelkezésre álló bizonyítékok egyszerűen nem támasztják alá azt az elképzelést, hogy a Facebook vagy általában a közösségi média lenne a polarizáció elsődleges oka.“
Hétfőn a Facebook arra kért egy szövetségi bírót, hogy dobja el a Szövetségi Kereskedelmi Bizottság (FTC) által indított, felülvizsgált trösztellenes pert, amely arra akarja kényszeríteni a cégóriást, hogy adja el az Instagramot és a WhatsAppot.