A britek nem térnek vissza az „ellenőrizetlen bevándorláshoz“
Boris Johnson brit miniszterelnök vasárnap kijelentette, hogy nem tér vissza az „ellenőrizetlen bevándorláshoz“ az üzemanyag-, gáz- és karácsonyi élelmiszer-válság megoldása érdekében, és azt sugallta, hogy az ilyen terhek a Brexit utáni alkalmazkodási időszak részét képezik.
A Konzervatív Párt konferenciájának kezdetén Johnson ismét kénytelen volt megvédeni kormányát az üzemanyag-hiány miatt, miközben a kiskereskedők karácsonyi hiányra figyelmeztetnek, a gázszolgáltatók pedig a nagykereskedelmi árak megugrásával küzdenek.
A brit vezető arra szerette volna felhasználni a konferenciát, hogy a több mint 18 hónapos COVID-időszakot lezárja, és újra a 2019-es választási ígéreteire összpontosítson, a regionális egyenlőtlenségek, a bűnözés és a szociális ellátás kezelésére, azonban kilenc hónappal azután, hogy Nagy-Britannia befejezte kilépését az Európai Unióból, bekövetkezett a hatása a Brexitnek, amelyről Boris Johnson azt mondta, hogy az országnak szabadságot ad a gazdaság jobb alakítására.
Hozzátette, hogy az emberek 2016-ban és 2019-ben is a változásra szavaztak: az alacsony bérek, az alacsony képzettség és a krónikusan alacsony termelékenységre épülő, tönkrement modellnek a megszüntetésére szavaztak, ők pedig megkezdték a folyamatot, hogy eltávolodjanak ettől – írja a Reuters.
De bár a kormány több ezer ideiglenes vízumot tervez kiadni külföldi teherautó-sofőrök és baromfimunkások számára, Johnson szavai egyértelműek: nem fogja megnyitni a bevándorlás csapjait.
A Konzervatív Párt elnöke, Oliver Dowden elmondta, hogy a kormány intézkedéseket hozott annak érdekében, hogy általánosságban több teherautó-sofőrt vegyenek fel, és hogy a kormány megkezdte a katonai tartálykocsik személyzetének képzését, hogy hétfőn újraindulhassanak az üzemanyag-szállítások.
Ezzel szemben a kormány üzenete az volt, hogy a vállalkozásoknak fel kell lépniük az ellátási lánc problémáinak megoldása érdekében, és magasabb bérekkel több brit munkavállalót kell elcsábítaniuk.
Boris Johnson reményei ellenére, aki azt hitte, hogy a manchesteri konferencia az újrakezdésről fog szólni, beárnyékolták a válságok és a kritikák.
Johnson azért is tűz alá kerülhet, mert szakított a konzervatívok hagyományos álláspontjával, miszerint ők az alacsony adók pártja, miután az egészségügyi és szociális ellátási ágazat megsegítésére megemelte azok egy részét.