Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Furcsa szokások a 20-as évekből, amikről talán még nem is hallottál

Az 1900-as évek első felében voltak igazán furcsa dolgok is, melyek akkoriban inkább hatottak teljesen természetesnek, mint manapság.

Kult
Author image

A T-800-as

Szerkesztő

Franciaországban a húszas éveket „őrült éveknek” hívták, és nem véletlenül. Ez többek között a különböző tilalmaknak is betudható volt, és minden ország más és más módon élte meg ezeket az őrült éveket, amiről az oddee.com cikke is megemlékezett.

A mindig nyitott Amerikában például minden még furcsább és merészebb volt, de a fentebb említett franciák sem panaszkodhattak. Ezekben az években a nők szavazati jogot kaptak, levágták a hajukat, és lecserélték a harisnyájukat. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

Ez volt a gengszterek nagy korszaka, akik gyakorlatilag mindenhol jelen voltak, és néhány család hatalmas hatalommal bírt az adott városban. A zenei kultúra is változott, ami elkezdte megőrjíteni az embereket. Olyan volt, mintha csak mindenki ébredezne, és ugyanarra a ritmusra kezdene el járni.

A szleng sokkal nagyobb teret hódított, mint ma. Nagyon színes nyelvezetet használtak, amik közül párat talán érdemes lenne visszahozni. Sok szó akkor teljesen más jelentéssel bírt. Az évtizedek alatt azonban ezeknek a többsége kikopott, vagy annak a jelentése más értelmet nyert.

Ha már lazulás, akkor kiemelhetjük a 20-as évek talán legfurcsább trendjét, amikor az emberek oszlopokon ültek. Ezt a furcsa szokást főként Alvin “Shipwreck” Kelly kaszkadőr népszerűsített, aki 1952-ben hunyt el 59 évesen. A történet szerint Kelly 7 éves korában mászott fel az első oszlopára, majd onnan nem volt megállás. A hírnevére ebben a két évtizedben tett szert azzal Amerikában, hogy napokat volt képes ülni egy magas oszlopon, de különböző trükköket is bemutatott rajtuk. 50 évvel később H. David Werder világrekordot állított fel, amikor több mint 430 napot ült egy oszlopon, tiltakozván a gázárak miatt.

A narancssárga rúzs ugyancsak meghatározó volt, legalábbis egy ideig. A 20-asévek közepén egyik pillanatról a másikra népszerűvé vált a szín a vörös és a szilva mély árnyalataival együtt. Az évtized végén pedig visszatértek a visszafogottabb árnyalatok.

A divathoz köthető még a hamis dolgok elterjedése, ami köszönhető volt a gazdasági helyzetnek is. Az évtized előrehaladtával a modernizmus vette át az irányítást, és az egyszerűség uralkodott. Az öltözködés még mindig elegáns volt, ám ehhez a ruhadaraboknak nem kellett eredetinek lenniük.

A nők a szavazati joguk megszerzésével egyre inkább szerepet vállaltak a munkaerő piacon, és saját fizetéssel rendelkeztek. 100 évvel később azonban a fizetések közötti szakadék még mindig érezhető, ami körülbelül közel 20%-ot jelent.