Földönkívüli világok természeti jelenségeit tanulmányozták csillagászok
Tudósoknak sikerült a felszínen és az atmoszférában uralkodó körülményeket górcső alá venniük egy olyan exobolygón, ami a Naprendszeren kívül található a galaxis mélyén.
A WASP-127b exobolygó lényegében egy forró gázóriás, ami a Szaturnuszhoz hasonlít, kémiai összetételét azonban mindezidáig nem ismerték a kutatók.
Ez nemrégiben változott, a Montreali Egyetem professzora, Romain Allart ugyanis kidolgozott egy technikát, melynek segítségével tüzetesebben tanulmányozhatóak a távoli égitestek – olvasható a Phys.org riportjában.
A szóban forgó exobolygó sokkal közelebb található központi csillagához képest, mint amilyen távolságban kering a Szaturnusz a Naptól, ezért rendkívül forró természeti körülmények uralkodnak a felszínén és a légkörében.
Az Európai Déli Obszervatórium Nagyon Nagy Űrtávcsövének köszönhetően sikerült temérdek mennyiségű nátriumot és vízgőzt azonosítani az exobolygó atmoszférájában, amelyek meglepően alacsony szinteken szállingóznak a vastag felhőréteg alatt.
Ezen felül magas atmoszferikus nyomást is mértek ezekben a felhőkben, ami arra utalhat, hogy a bolygón nem a megszokott folyamatok játszódnak le, így eltérhet kompozíciója a klasszikus gázóriásokétól.
Habár vízgőzre utaló nyomokat találtak, korántsem biztos, hogy a Földön látott módon alakulnak ki a folyadékcseppecskék – elképzelhető annak a lehetősége is, hogy nátriummal vegyülve alkotnak egy masszát, ami állandó rendszerességgel újratermeli önmagát, létrehozva egy ciklust.