Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Romlott a pszichiátria helyzete, órási a szakemberhiány

A Magyar Orvosi Kamara (MOK) szerint a magánegészségügy elszívó erejének köszönhetően egyre kisebb figyelem jut az állami ellátórendszerben tevékenykedő pszichiáterekre.

...svg content...MTI Fotó: Kovács Tamás
Belföld
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő
TÉMÁK

A MOK Pszichiátriai Munkacsoportja azonnali intézkedéseket sürget az ellátás javításának érdekében. Az országos kórház-főigazgatónak címzett levelükben arról írnak, 2020-ban drámaian, 10 százalékkal megugrott az öngyilkosságok száma 2019-hez képest, Budapesten 30 százalékos volt a növekedés.

Az ATV Start című műsorában a MOK alelnöke, Ámos Péter elmondta, a rendszerváltás óta folyamatosan csökkent az öngyilkossági arány, egy-két évben torpant meg röviden. Főleg az elmúlt 10 évben egy jelentős csökkenés mutatkozott, de most valami történt láthatóan. Soron kívül Korlátozottan ugyan, de újraindult a vasúti közlekedés a Déli pályaudvaron

A szakember hozzátette, nagy krízisek, mint egy háború vagy világjárvány az öngyilkosságot kezdetben visszaszorítják, később azonban a kedvezőtlen hatások erősítik fel. Álmos Péter kiemelte, az öngyilkosságoknak van egy társadalmi, gazdasági hajtóereje, míg a védőhálót a pszichiátria, a mentális egészségügy jelenti:

Az elmúlt időszakban, különösen a járvány idején nagyon sokat romlott a pszichiátria helyzete. Iszonyú szakemberhiány van. Osztályok már gyakorlatilag ügyeletes orvosok nélkül működnek, és nagy a magánegészségügy elszívó ereje.”

Álmos Péter közölte, beavatkozásra van szükség, főleg azért, mert depresszió áll az öngyilkosságok mögött – a depresszióra 20 milliárd megy el egy évben, miközben a gazdasági kára megközelíti a 300 milliárd forintot.

A MOK öngyilkosságmegelőző programot sürget, melynek egyik alappillére, hogy visszavegyék állami ellátásba a pszichiáter szakorvosokat, illetve meggátolják, hogy távozzanak a magánrendelésekbe.

Amennyiben úgy érzi, segítségre van szüksége, hívja a 116-123, vagy a 06 80 820 111-es ingyenes számot, ahol a krízishelyzetben lévőket segítők nyújthatnak támogatást önnek.

Fekete-Győr András elvesztette képviselői mandátumát

Hivatalossá vált: Fekete-Győr András elvesztette képviselői mandátumát.