Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Az AstraZeneca felvásárolja az új vakcinatechnológiát, amelyet eredetileg a vírus ellen használtak volna

Reményeik szerint egy nap a rák, a szívbetegségek és a légzőszervi megbetegedések kezelése is lehetséges lesz az új vakcinaplatform segítségével.

...svg content...Fotó: Unsplash/Mika Baumeister
Külföld
Author image

Borbély Fanni

Szerkesztő

Az Imperial College London tudósai az AstraZenecával együttműködve egy új – az eredetileg a koronavírus ellen szánt – vakcinatechnológiát fejlesztenek ki, amelynek célja a rák, a szívbetegségek és más nem fertőző betegségek és betegségek kezelése. A vakcinaplatform úgy működik, hogy egy önmegerősítő RNS-nek (saRNS) nevezett genetikai anyagot juttat az emberi sejtekbe, amelyeket ezután arra képeznek ki, hogy felismerjék a betegséget és reagáljanak rá.

Robin Shattock professzor, az Imperial immunológusa a világjárvány kezdetén ezt a technológiát használta fel a koronavírus elleni oltóanyag megtervezéséhez. Az Egyesült Királyság szélesebb körű vakcinázási programjának sikere miatt azonban ez nem jutott tovább a második klinikai tesztelési fázisnál. Most az AstraZeneca „hosszú távú” együttműködést kötött Shattock professzor csapatával, és tovább kívánja fejleszteni a technológiát a koronavíruson kívüli állapotok és betegségek kezelésére. Soron kívül Orbán Viktor meghívja Izrael miniszterelnökét, aki ellen elfogatóparancsot adtak ki

„Vannak klinikai adataink, amelyek jónak mondhatók a technológia szempontjából, de ezeket tovább kell fejleszteni. Az AstraZeneca szeretné átvenni a mi megközelítésünket és továbbfejleszteni azt. Látják a platformban rejlő lehetőségeket”

– mondta Shattock professzor az Independentnek.

A koronavírus esetében az Imperial vakcina eredetileg a Sars-CoV-2 felszínén található tüskefehérje-szerkezetet kódolta. A befecskendezést követően ez az immunrendszert a szükséges antitestek és T-sejtek termelésére készteti, és erős védőréteget hagy maga után a vírus ellen. A platform azonban egyedülálló abban, hogy önmegerősítő RNS-t használ, amely nemcsak a Sars-CoV-2 tüskefehérjét kódolja, hanem az emberbe történő befecskendezés után másolatokat is készít magáról, így több eredeti „üzenetet” generál.

„Ez egy kicsit olyan, mintha lenne egy fénymásoló. A felerősítés után több ezer ilyen tervünk van, amelyek aztán körbe-körbe járnak”

– mondta Shattock professzor.

Remélik, hogy ugyanezt az eseményláncot fel lehet használni arra, hogy a szervezetet megtanítsák más idegen fenyegetések vagy belső működési zavarok – például a rák – azonosítására, majd a képzett immunológiai sejtek segítségével semlegesítsék azokat. Shattock professzor elmondta, hogy csapata az AstraZeneca szakértőivel együtt azon dolgozik majd, hogy az önmegerősítő RNS-t számos betegség esetében alkalmazzák.

„A fertőző betegségeken túlmenően valószínűleg megvizsgáljuk a fehérjepótló terápiát, az onkológiát, a kardiológiát – ez egy széles spektrum lesz. Többféle célpontot fogunk megcélozni. Egyesek könnyű esetek lehetnek, és agresszívebben lehet őket a klinikumba terelni, míg mások több munkát igényelnek. Nehéz megjósolni, hogy mely célpontok lesznek a befutók”

– mondta.

Elmondta, hogy egyelőre nem terveznek humán kísérleteket, és a közvetlen hangsúlyt először a vakcinaplatform laboratóriumi optimalizálására és annak meghatározására helyezik, hogy sikeres lesz-e a rák vagy a szívbetegségek kezelésében. Az AstraZenecával kötött megállapodás az Imperial csapatát akár 26 különböző új gyógyszer kutatásának és fejlesztésének finanszírozásával támogatja.