Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Atomtengeralattjáró-gate: durvul a konfliktus, Franciaország visszahívta az amerikai nagykövetét

Hatalmas felháborodást keltett a francia vezetőségben, hogy az Egyesült Államok és Ausztrália tudtukon kívül egyezett meg arról, hogy utóbbi atomkapacitással is rendelkező tengeralattjárókat vásárolhat.

...svg content...Joe Biden amerikai elnök (k), Scott Morrison ausztrál miniszterelnök (b) és brit hivatali partnere, Boris Johnson (j) videokonferencia keretében tart sajtótájékoztatót a washingtoni Fehér Házban 2021. szeptember 15-én. A sajtóértekezleten bejelentették, hogy háromoldalú védelmi és biztonsági partnerséget hoztak létre. A három ország angol nevének rövidítésbõl AUKUS-nak elnevezett kezdeményezés elsõdleges céljai közé tartozik az ausztrál haditengerészet felszerelése nukleáris meghajtású, de hagyományos fegyverzettel ellátott tengeralattjárókkal, az indiai- és a csendes-óceáni térség stabilitásának fenntartása érdekében. MTI/EPA/Sipa USA pool/Oliver Contreras
Külföld
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

Jean-Yves Le Drian, Franciaország külügyminisztere pedig bejelentette, hogy személyesen Emmanuel Macron kérésére visszahívták az amerikai és ausztrál nagyköveteiket – számolt be róla a német DPA hírügynökség.

A frissen megköttetett úgynevezett AUKUS-szövetség, amely Nagy-Britanniát, az Egyesült Államokat és Ausztráliát tömöríti magába ugyanis pár napja bejelentette, hogy Canberra a következő 18 hónapban nukleáris meghajtású és kapacitású tengeralattjárókat fog vásárolni. Soron kívül Máv: éjszaka helyreállhat a Déli pályaudvart érintő vonalak menetrendje

A DPA ugyanakkor emlékeztet, hogy nem meglepő a felháborodás Párizs részéről, mivel az AUKUS üzlet azt jelenti a számukra, hogy a korábban Franciaország és Ausztrália között megkötött 56 milliárd eurós tengeralattjáró vásárlási üzlettől elállnak.

„Ez egy elfogadhatatlan viselkedés a szövetségeseink és partnereink részéről, amelyek következménye nagymértékben befolyásolják a szövetséghez való hozzáállásunkat, a partnerségeinket és az Indai-Csendes-óceáni térség jövőjét”

Emily Horne, az amerikai nemzetbiztonsági tanács szóvivője elmondta, hogy az USA felvette a kapcsolatot Párizzsal a helyzet csillapítására. Mint fogalmazott, Franciaország az egyik legrégebbi szövetségesük, így mindent megtesznek a helyzet megoldására.

Marise Payne, Ausztrália külügyminiszterének szóvivője szintén kiadott egy közleményt az eset kapcsán, hasonló megfogalmazással. Ő is hangsúlyozta a franciákkal való partnerség fontosságát és nagyon sajnálják Párizs döntését.

„Ausztrália megérti Franciaország mélységes csalódottságát a döntésünk kapcsán, azonban ezt világos és megfelelően kommunikált módon tettük meg, amely a nemzetbiztonsági érdekeinket szolgálja”

Szakértők szerint egyébként az AUKUS-szövetség és az ausztrál atomtengeralattjáró-vásárlás elsősorban azért született, hogy az Indiai- és Csendes-óceáni térségben ellensúlyozni tudják Kína egyre növekvő fenyegetését.

Nem meglepő tehát, hogy Peking azonnal reagált az ügyletre és megkérdőjelezte Ausztrália elkötelezettségét a denuklearizálás iránt. Mint fogalmaztak, meglehetősen fura, hogy egy atomfegyverekkel nem rendelkező ország ilyen technológiákat vásárol.

Scott Morrison, Ausztrália miniszterelnöke viszont kijelentette, hogy mindenkinek az érdeke, köztük Kínáé is, hogy a régió stabilitása fennmaradjon. A szomszédos Új-Zéland viszont nem rajongott az ötletért, elmondásuk szerint nem fogják engedni, hogy vizeikre bemenjenek ezek a tengeralattjárók.