Sorsdöntő ítélet született a devizahitelek ügyében
Az Európai Bíróság fontos ítéletet hozott a magyar devizahitelek ügyében. A Bíróság szerint a az uniós joggal összeegyeztethető az a magyar jogszabály, amely megtiltja a a devizahitelek érvénytelenítését a tisztességtelen árrésre vonatkozóan, még akkor is, hogyha a fogyasztó számára az előnyös lenne.
A Győri Ítélőtábla egy folyamatban lévő ügy miatt fordult az Európai Bírósághoz. 2007-ben egy fogyasztó devizaalapú kölcsönszerződést kötött egy OTP-csoporthoz tartozó magyar bankkal. A jogviták keretében a fogyasztó arra hivatkozott, hogy a folyósításkor alkalmazandó árfolyam eltért a törlesztéskor alkalmazandó árfolyamtól, ezért a hitelszerződése érvénytelen.
Az Európai Bíróság mai ítéletében rámutat, hogy a magyar jogalkotó által elfogadott megoldás összeegyeztethető a tisztességtelen feltételekről szóló irányelvvel – írja a Portfolio.
Az olyan nemzeti szabályozások, amelyeket megakadályozzák, hogy bírósági úton érvénytelenítsenek egy kölcsönszerződést, nem ellentétesek az irányelvvel, abban az esetben, hogyha a hitelszerződés érvénytelenítésekor a tisztességtelen árrésre hivatkoznak, feltéve, hogy ez nem kötelező a fogyasztóra nézve.
Az Európai Bíróság kiemelte, hogy a magyar bíróságok feladata annak megállapítása, hogy helyreállítható-e azon állapot, amelyben a fogyasztó a tisztességtelen szerződési részletek hiányában lenne. Hozzátették, hogy a nemzeti joggal összhangban kell megvizsgálni a szerződések fennmaradásának lehetőségét akkor, hogyha egyes részleteit érvénytelenítik.
Mindezek tekintetében nem várható a devizahitelek tömeges érvénytelenítése, ugyanis a körülményekre hivatkozva az Európai Bíróság megállapította, hogy a tisztességtelen feltételekről szóló irányelvvel összeegyeztethetőnek kell tekintetni a szabályozást, hogyha a magyar jog lehetővé teszi ezen állapot helyreállítását.