Mohó csillagok falják fel az élhető exobolygókat
Habár az elmúlt években rendkívül sok földönkívüli élet lehetőségével kecsegtető égitestet fedeztek fel asztronómusok, minden jel arra utal, hogy ezeket a bolygókat saját anyacsillagaik emészthetik fel.
A Science Magazine beszámolójából kiderült, csillagászok úgy gondolják, hogy a Naphoz hasonló csillagok 30-35 százaléka valóságos mohó falatozóként lakmározik az univerzumban, melynek révén felfalják azokat az exobolygókat, ahol pezseghet az élet.
A Padua Csillagászati Obszervatóriumban elvégzett megfigyelések során 108 bináris rendszert vettek tüzetesebben górcső alá, majd megnézték, pontosan milyen kémiai összetétellel rendelkeznek azok a csillagok, amelyek felemésztik a planétákat.
A kutatás vezetője, Lorenzo Spina elmondta, a vizsgálatok alapján a vasban gazdag és szénben, illetve oxigénben szegény csillagok a felelősek a folyamatokért, így érdemes lenne felderíteni, a világűr mely szegletei élhetetlenebbek a többinél.
Ezt a jelenséget egyébként bolygóközi elnyelődésnek hívják, és már korábban bebizonyították, előfordulhat azokban a térségekben, ahol egyes kemikáliák koncentrációja alacsonyabb, mint az univerzum más régiójában.
Szakértők úgy gondolják, korszakalkotó felfedezést tettek, hiszen ebben a témában még nem született olyan tanulmány, amely ennyire részletesen taglalta volna az elnyelődés hátterét és ok-okozati összefüggéseit, ezáltal feje tetejére állítva a bolygókutatás 21. századi elméleteit.