Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Az Apple Watch is hasznos lehet a koronavírus ellen

Egyes kutatócsapatok elkezdték vizsgálni annak a lehetőségét, hogy egyes hordozható tech-eszközöket, mint az Apple Watch vagy a Fitbit, úgy alakítsanak át, hogy azok előre tudják jelezni a koronavírus tüneteit.

Smart
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

Egyes kutatócsapatok elkezdték vizsgálni annak a lehetőségét, hogy bizonyos hordozható tech-eszközöket, mint az Apple Watch vagy a Fitbit, úgy alakítsanak át, hogy azok előre tudják jelezni a koronavírus tüneteit.

A West Virgina Egyetem tudósai még májusban jelentették be, hogy egy olyan digitális felületet sikerült megalkotniuk az Oura nevű fitnesz- és aktivitásmérő gyűrűre, amely három nappal a megjelenésük előtt előre tudja jelezni a koronavírus tüneteit. Soron kívül Helyszíni fotókon, ahogy megérkezik a Kossuth térre az Ország Karácsonyfája

Az egyetem szerint a mesterséges intelligenciát használó alkalmazás 90%-os pontossággal tudja megjósolni a COVID-19 jellegzetes tüneteinek elérkezését, többek között a lázat és a köhögést. A kutatók úgy vélik, az általuk fejlesztett rendszer pont a járvány elleni küzdelem legfontosabb sarokkövét, a tünetmentes fertőzöttek bemérését tudja segíteni.

Az egyetemtől függetlenül a Scripps Kutatóintézet tudósai egy 30 000 ember részvételével történő kísérletet indítottak el, ami nagyon hasonló elven alapszik – felvehető technológiai eszközökkel azonosítanák a még tünetmentes COVID-19 fertőzötteket. A Scripps a hagyományos influenzavírus esetében már sikeresen megalkotott egy modellt, aminek sikeréről a The Lancet orvosi szaklapban számoltak be.

A kutatást vezető Dr. Jennifer Radin szerint az eszközök képesek olyan apró változások bemérésére, amik egy vírusos megbetegedést jelezhetnek előre. Példának a nyugvó állapotban lévő pulzusszámot hozta, amit könnyedén és pontosan fel lehet mérni: négy nappal a láz megjelenése előtt változásokat lehet felfedezni ebben az adatban.

Dr. Eric Topol, a Scripps Intézet igazgatója szerint azért is kiváltképpen ígéretes az intézet által is alkalmazott megközelítés, mert csak az Egyesült Államokban körülbelül 100 millióan viselnek okosórákat, illetve különböző digitális fitneszmérőket, ebből kifolyólag kulcsfontosságú adatokat, hatalmas mennyiségben tudnának szolgáltatni különböző kutatóknak, amikből fontos tanulmányok készülhetnek.

A tudományos világ ilyen szintű megerősítésének hatására pedig az Apple megkezdte a kutatásokat okosórájára vonatkozóan, hogy milyen módon tudják elérni a használók pulzusának mérését, a Fitbit pedig már eddig is körülbelül 500 orvosi projekt részese volt, többek között rákra, cukorbetegségre és légúti betegségekre vonatkozó kutatómunkákat is végeznek az eszköz segítségével.

Ezek a folyamatok pedig érdekes jövőképet vetítenek előre, ugyanis fontos egészségügyi kutatások részévé válhatnak az ilyen jellegű hordható berendezések. A testhőmérsékletet, pulzust, légzési rátát és alvási mintázatokat is bemérni képes eszközöket a jövőben akár diagnosztikai eszközökként is használhatják.

Kapcsolódó hír:

https://liner.hu/mit-vetit-elore-ha-egy-varos-nem-regisztral-koronavirus-halalesetet/