Régészek felfedezték Salamon király gazdagságának valódi forrását
Arcehológusok az Izraelben található ősi Timna-völgyben felfedeztek olyan ereklyéket, melyek alapján kiderült, miért lehetett gazdag a legendákban szereplő Salamon király.
Az Izrael, Jordánia, Palesztina és Egyiptom területén húzódó hatalmas sivatagban beduinok az 1940-es években találtak rá először ősi, papiruszból készült kéziratokra, amelyeket összesen 11 barlangból gyűjtöttek össze.
Az 1960-as évektől kezdődően történészek próbálták megfejteni a dokumentumokban szereplő rejtélyt, ám eddig nem sikerült rájönni, pontosan miről szólhattak a bennük leírtak.
A Smithsonian Channel dokumentumfilmjéből megtudhattuk, a Tel Aviv Egyetem archeológusai minden bizonnyal sikerrel járhattak, az Erez Ben-Joszef által vezetett kutatócsoport ugyanis bebizonyította, hogy a szóban forgó papirusztekercsek háromezer évesek, és minden jel arra utal, Salamon király gazdagságát örökítették meg rajtuk.
„Kulcsfontosságú bizonyítékokat találtunk arra, hogy Timna környékén intenzív rézkitermelés zajlott. Ebben a történelmi időszakban a réz egyenlő volt a gazdasgággal és a hatalommal, mivel az akkoriban legkorszerűbb eszközöket éppen e fémből készítették” – magyarázta a professzor.
Salamon király korában tehát a rezet lényegében aranyáron mérték, pontosan úgy, mint manapság azt a kőolajjal teszik, így szinte biztosra vehető, hogy a legendás uralkodó a vörösbarna színű átmenetifémnek köszönheti óriási vagyonát.
Nem véletlen az egybeesés, hiszen a réz a bronzkor egyik legfőbb alapanyagának számított, köszönhetően felxibilitásának és megmunkálhatóságának, így a több ezer éve élt kovácsok könnyeden tudtak vele dolgozni.