Egyesülhet két koronavírus ellen küzdő gyógyszeripari óriás?
A vállalaton belüli informátorok tudomása szerint megkereste az AstraZeneca nevű gyógyszeripari óriási a rivális Gilead Sciences gyártót, hogy tárgyaljanak a két vállalkozás közötti esetleges egyesülésről, ami a történelem legnagyobb egészségügyi ügylete lenne.
A vállalaton belüli informátorok tudomása szerint megkereste az AstraZeneca nevű gyógyszeripari óriási a rivális Gilead Sciences gyártót, hogy tárgyaljanak a két vállalkozás közötti esetleges egyesülésről, ami a történelem legnagyobb egészségügyi ügylete lenne.
Az anonimitásukat kérő belsősök elmondása szerint a brit székhelyű AstraZeneca még a múlt hónapban kereste a Gileadot, hogy tárgyaljanak az összeolvadás lehetőségéről. Állításuk szerint a brit gyógyszergyártó nem konkretizált még semmit az ügylet pénzügyi kérdéseire, és a tranzakció összegére vonatkozóan.
A Gilead Sciences állítólag a megkeresést követően kikért különböző tanácsadói véleményeket, de a jelenlegi információk szerint nem tudni, hogy bármilyen előrelépés történt volna az üzletre vonatkozóan, tekintve nem formális tárgyalásokon merült fel az ötlet a két vállalat között.
A brit cég belsősei szerint ugyanakkor a Gilead nem érdekelt jelenleg egy másik, nagy gyógyszeripari vállalkozással való egyesülésben, vagy a saját vállalatuk eladásában, jelenleg inkább különböző partneri szerződések megkötésében, és kisebb gyógyszergyártó cégek felvásárlásában áll az üzleti stratégiájuk.
Az AstraZeneca – akik többek között rák, valamint szív- és érrendszeri betegségekre is találtak már gyógymódot – piaci kapitalizáció szempontjából Nagy-Britannia legnagyobb gyógyszergyártó vállalkozása, jelenleg nagyjából 140 milliárd dollárra becsülhető a cég értéke. Az egyik legjobban teljesítő gyógyszeripari vállalkozás a Bloomberg indexe szerint, az elmúlt év során 41%-kal emelkedett az értékük
A Gilead Sciences értéke a pénteki zárás alapján 96 milliárd dollárra tehető, és azzal szereztek nagyobb hírnevet maguknak, hogy az első olyan koronavírus elleni gyógyszert – a Remdesivirt – állították elő, amit az Egyesült Államokban jóváhagytak. A Gilead egyre több befektetőt tudhat magáénak a Remdesivir sikere miatt, 19%-ot nőtt a vállalat értéke az elmúlt időkben.
Nem ez az első egyesülési kísérlet, amit az AstraZeneca kezdeményez, még 2014-ben egy 117 milliárdos ajánlatot tettek az amerikai Pfizer megvásárlására, ami felkeltette a New York állambeli adóhatóság figyelmét, mivel akkor jelentősen csökkenhettek volna a Pfizer adóterhei. Ezen felül nemrégiben a Daiichi Sankyo nevű japán gyógyszergyártóval kötöttek 6.9 milliárd dollár értékű üzletet, aminek kereteiben a japán cég által fejlesztett mellrák-gyógyszerekből vásároltak be.
Kapcsolódó hír: