Madagaszkár tapasztalja a világ legelső olyan éhínségét, amely a klímaváltozás következménye
Az ENSZ-hez tartozó Világélelmezési Program (WFP) arra figyelmeztetett, hogy Madagaszkár az éhínség szélére került, amely azért egy történelmileg sajátos eset, mert kizárólag a klímaváltozás következménye.
A szervezet szerint „katasztrofális” helyzetbe sodródott az élelmiszerbiztonság az afrikai szigetországban, ahol ezúttal nem konfliktus, hanem az évek óta tartó súlyos szárazság okozza a jelentős gondokat – írja a BBC.
Az ország az elmúlt négy évtized legpusztítóbb szárazságával néz szembe, amely főként a déli részen tette tönkre a farmer közösségeket, így a helyieknek sáskákat és különböző bogarakat kell enniük már a túlélésért.
Az ENSZ becslései szerint jelenleg 30 ezer ember kitett a legmagasabb, ötös szintű éhínségnek Dél-Madagaszkárban, de a WFP aggodalmai szerint az aratási szezon előtti hónapokban ez a szám meredek emelkedésnek indulhat.
A helyszíni beszámolók pedig egészen sokkolóak, egyszerűen nincs mit enniük a délieknek, ezért kaktuszlevelekhez és rovarokhoz, főként sáskákhoz fordulnak. Egy négygyermekes anyuka elmondása szerint már nyolc hónapja csak ilyet esznek, mert nincs más.
Egy másik, háromgyermekes anyuka beszámolója szerint nemrégiben a férje és az egyik szomszédja is életét vesztette az éhezés miatt, így egyedül maradt a két gyermekével, akit meg kell valahogy etetnie, ezt pedig mindössze kaktuszlevélből tudja megoldani.
Madagaszkáron ez elsősorban a vidéki közösségeket érinti, azonban egyre több déli városban tapasztalnak hasonló jeleneteket, hogy a gyermekeket az utcán könyörögnek az ételért, mert egyszerűen nincs mit enni.