Már így is túlterhelte a kórházakat a koronavírus, erre a dengue-láz is lecsapott Bangladesre
Az eddigi legsúlyosabb koronavírus-hullámával küzd a bangladesi egészségügyi ellátórendszer, melynek tetejében most a dengue-láz tekintetében is egy kisebb járvány tört ki.
Augusztus óta már naponta 200 dengue-fertőzöttet regisztrálnak az országban, a szúnyogok által okozott betegség azonban a monszun évszakban mindig jelentős problémát okoz Bangladesben és Dél-Ázsiában egyaránt.
Az egészségügyi ellátórendszer azonban borzasztóan leterhelt a koronavírus miatt, így a dengue-fertőzöttekkel nem igazán tudnak már mit kezdeni. A New York Times beszámolójából például kiderült, hogy már a fővárosban is vannak olyan kórházak, ahol nincs szabad hely.
Bangladesben a lakosság mindössze 4 százalékát oltották be eddig, miközben a delta variáns itt is elkezdett végigsöpörni, már naponta 10 ezer feletti esetszámokat előidézve. A kormány pedig meglehetősen kétségbeesett helyzetbe került, mert a gazdasági szempontokat is figyelembe kell venni.
Éppen ebből kifolyólag ezen a héten feloldották a mintegy három hétig tartó korlátozásokat arra hivatkozva, hogy egyszerűen nem volt más választás, mint újraindítani a gazdaságot. Az egészségügyi miniszter már a lakosságot kéri az egyéni védekezésre:
A dengue-láz tünetei ráadásul esetenként nagyon hasonlítanak a koronavíruséra. A tünetek általában 5-8 nap után alakulnak ki és köztük lehet a súlyos fejfájás, hányás, izomfájdalom, kiütések és magas láz. A betegség életveszélyes is tud lenni, de a legtöbb esetben enyhe tünetekkel meg lehet úszni.
Bangladesben a legsúlyosabb járványkitörés még 2019-ben volt a dengue-láz tekintetében, akkor több mint 100 ezer esetet regisztráltak, akik közül 179-en hunytak el. A koronavírus azonban jóval komolyabb emberáldozatokkal járt, már 23 ezer bangladesi hunyt el a vírusban.