Törökországot sem kíméli az éghajlatváltozás: északon áradások, délen erdőtüzek pusztítanak
Az árvizek a szakértők szerint az éghajlatváltozással összefüggő katasztrófák, amelyek az elmúlt hetekben sújtották Törökországot.
A szokatlanul heves esőzések okozta áradások Törökország északi partvidékén pusztítanak, leszakítva egy hidat és áram nélkül hagyva falvakat. A szerdai árvizek azután indultak pusztító útjukra, hogy az ország történetének legnagyobb erdőtüzei terjedtek el a délnyugati régióban.
A TRT Haber állami műsorszolgáltató közölte, hogy az áradások közepette egy ember szívrohamban meghalt az északi Bartin tartományban, és a mentőszolgálat munkatársai egy másik eltűnt személyt is keresnek. Tizenhárom ember pedig megsérült, miután Bartinban egy híd összeomlott, és 12 faluban áramkimaradás volt – közölte a katasztrófavédelmi elnökség (AFAD).
A Bartintól 240 kilométerre keletre fekvő Sinop tartományban az áradás miatt összeomlott egy ház, és autók álltak a vízben. Az AFAD közölte, hogy egy kórházat evakuáltak és néhány utat lezártak Sinopban, és figyelmeztetett, hogy a térségben várhatóan folytatódnak a heves esőzések. Törökország északi része nyáron, amikor az esőzések különösen erősek, hajlamos a hirtelen áradásokra: tavaly legalább hat ember halt meg a térségben az áradásokban.
A legutóbbi árvíz néhány nappal azután következett be, az ENSZ éghajlati jelentése megkongatta a vészharangot a globális felmelegedés miatt, és ambiciózusabb intézkedéseket sürgetett annak megakadályozására, hogy az éghajlatváltozás irányíthatatlanná váljon, miután a világ üvegházhatású gázainak szintje elég magas ahhoz, hogy évtizedekre garantálja az ehhez hasonló éghajlati zavarokat.
Az elmúlt hónapokban különösen Törökországot sújtották az éghajlatváltozással kapcsolatos katasztrófák: az elmúlt két hétben tomboló erdőtüzek több tízezer hektárnyi erdőt égettek le a déli partok mentén. A múlt hónapban Törökországban 1961 óta a legmagasabb hőmérsékletet regisztrálták – 49,1 fokot a délkeleti Cizre városában.
A vízhiány továbbra is veszélyezteti az élelmiszer-termelést és a Törökország szomszédaival való kapcsolatokat, akik már most is versengenek a vízjogokért, különösen az Eufrátesz és a Tigris folyókkal kapcsolatban. A helyzet pedig komoly nyomást gyakorol Recep Tayyip Erdogan elnökre is, hogy cselekedjen és segítsen a bajba jutottakon – számolt be az Al Jazeera.