Egy magas rangú szakértő szerint a nyájimmunitás „mítosz”, és a gyermekek oltása sem fogja megakadályozni a delta terjedését
Andrew Pollard, az Oltási és Immunizációs Vegyes Bizottságának elnöke szerint a tinédzsereknek felajánlott oltóanyag nem fogja megállítani a koronavírus terjedését a veszélyeztetett felnőttek körében.
Az az elképzelés, hogy a koronavírus legyőzése a tömeges védőoltások révén elérhető a nyájimmunitással egy „mítosz”, mivel a delta variáns miatt a koronavírust lehetetlen lesz kiirtani – mondta a brit oltóanyag-felügyelet vezetője.
Andrew Pollard, az Oltási és Immunizációs Vegyes Bizottsága (Joint Committee on Vaccination and Immunisation, JCVI) elnöke a képviselőknek azt mondta, hogy a gyermekek beoltása nem segítene megállítani a vírus terjedését azon emberek között, akik a legnagyobb valószínűséggel kaphatják el a vírust.
Az általa vezetett bizottság a múlt héten azt javasolta, hogy minden 16 és 17 éves brit fiatal legalább egy adagot kapjon a Pfizer vakcinájából, és jelenleg azt vizsgálja, hogy a fiatalabb tizenéveseknek is lehetőséget kellene-e adni az oltásra.
A koronavírussal foglalkozó parlamenti összpárti csoport előtt Pollard ragaszkodott ahhoz, hogy a koronavírust ne hasonlítsuk a kanyaróhoz, amelyet egy általános oltási programmal ellenőriznek, amely biztosítja, hogy ne terjedjen a lakosság körében. Azt mondta:
Pollard elmondta, hogy a vírussal fertőzött oltott emberek kevésbé érzékelik a tüneteket, de hozzátette:
Szerinte ez aláásná a gyermekek beoltása mellett szóló érvet, amely részben azon az elképzelésen alapult, hogy a gyermekek védelme megakadályozná, hogy a vírust a veszélyeztetett felnőttekre is átterjesszék, és felszólította a kormányt, hogy arra összpontosítson, hogy minél több felnőttet oltassanak be, hogy ne kerüljenek kórházba, ha megfertőződnek.
A kormány eredeti tervének része a nyájimmunitás elérése volt 2020 tavaszán, és most, hogy a vakcinák széles körben elérhetővé váltak, ismét felmerült, mint a világjárvány megszüntetésének lehetséges módja. A Daily Mail értesülései szerint a képviselők előtt tanúvallomást tett szakértők azonban támogatták Pollard véleményét, miszerint ez már nem reális stratégia.
Paul Hunter, a Kelet-Angliai Egyetem orvosprofesszora azt mondta: „Az egyik dolog, amit a vírussal kapcsolatban most már biztosan állíthatunk, az az, hogy ha nem kaptál védőoltást, akkor el fogod kapni”.