Űrhajósok életét veszélyeztetik a NASA hanyag mérnökei
Az egykori NASA-alkalmazott véleménye szerint az amerikai űrhivatal túlságosan félvállról veszi azokat a súlyos helyzeteket, amelyek akár emberéleteket is követelhetnének.
Néhány napja a Nemzetközi Űrállomás pár perc erejéig szabadon mozgott és pörgött az univerzumban úgy, hogy a fedélzeten tartózkodó asztronauták nem tudták, mi tévők legyenek, miután az orosz Nauka-modul hibásan csatlakozott az ISS-hez.
James Oberg, a NASA irányítóközpontjának egykori mérnöke az IEEE Spectrum magazinnak adott interjújában élesen kritizálta az űrügynökség jelenlegi vezetőségét, mivel szerinte aláássák eddigi renoméjukat, és semmissé teszik a biztonsággal kapcsolatos kultúrájukat és etikettjüket, melyeket az elmúlt évek során felépítettek.
Oberg úgy gondolja, a biztonsági protokollok elavultak, és ahelyett, hogy állandóan ellenőriznék őket, inkább csak feltételezések mentén történnek meg a vizsgálatok, vagyis a gyakorlatban hanyagság jellemzi a NASA-t.
A szakember hozzátette, a Nauka-incidens csak egy újabb bizonyítéka annak, hogy az űrhivatalnál a káosz és rendetlenség uralkodik, ami ha továbbra is folytatódik, súlyos katasztrófákhoz vezethet:
„Az elmúlt évtizedekben a NASA csapata ugyanezt a lassú, hanyagságból gyökeredző viselkedésformát vette fel, amelyen ugyan sikerült javítaniuk, ám úgy tűnik, ismét visszaestek arra a szintre, ahol korábban voltak. Az 1986-os Challenger-katasztrófa során is felmerültek ezek az aggályok, és hiába mutattak rá a hibákra, egyáltalán nem tanultak belőle.”
Oberg azzal zárta gondolatait, hogy nem tetszik számára, hogy a NASA élére folyamatosan olyan személyeket neveznek ki, akik nem szakemberi mivoltukat értékesítik, sokkal inkább politikai ambícióikat helyezik előtérbe.