Rabszolgaként tartották a halászokat Fidzsiben, az USA megszakította a kapcsolatot
Egyre több törekvés van arra vonatkozóan, hogy fel lehessen számolni a kényszermunkát a világban, melynek újabb megnyilvánulását láthattuk az Egyesült Államok részéről.
Az egyik tonhalat halászó hajó tulajdonosait ugyanis azzal vádolták meg, hogy gyakorlatilag rabszolgasorsba döntötték a legénységet – írja az AP hírügynökség. Ebből kifolyólag az USA úgy döntött, megtiltja a halászhajónak, hogy tonhalat szállítson az Egyesült Államokba.
Az amerikai vámügyesek rendeletet adtak ki erre vonatkozóan, hogy minden egyes rendelést le kell mondani, ami a Hangton 112-es nevű hajótól érkezik. A hajó egy kínai férfi tulajdonában van, a hatóságok pedig megállapították, hogy a nemzetközi fogalmak szerint kényszermunkásokat alkalmaztak a hajón.
Ázsiában nem először fordul elő, hogy felmerül a kényszermunka gyanúja, a legtöbbször szegényebb országokból érkező vendégmunkások vannak a leginkább kitéve ennek. A legkülönfélébb borzalmakat élik át ilyenkor a dolgozók, nem emberhez méltó munkakörülményeket biztosítanak nekik.
A vámhatóság adatai szerint az elmúlt évek során mintegy 40 millió dollár értékben importáltak az Egyesült Államokban a Hangton 112-estől, azonban nem hozták nyilvánosságra azon vállalatok nevét, akik üzletet bonyolítottak le a hajóval.
Az elmúlt évek során egyre nagyobb figyelmet kap a világon a szabályozatlan halászat, nem csak a borzalmas munkakörülmények, hanem a környezetvédelmi és gazdasági aggályok miatt is, ami a globális ellátási láncot illeti.